strona główna 5 blog 5 Jakie rodzaje oświetlenia są wymagane do przyczepy samochodowej?

Jakie rodzaje oświetlenia są wymagane do przyczepy samochodowej?

blog

Przyczepa samochodowa, podobnie jak sam pojazd, powinna być wyposażona w odpowiednie oświetlenie, które jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Niestety jednak większość kierowców nie jest świadoma tego, co dokładnie wchodzi w skład obowiązkowego oświetlenia przyczepy i jakie mandaty mogą być nałożone za brak właściwego wyposażenia. Prawidłowo dobrane światła nie tylko uchronią nas od kar pieniężnych, ale przede wszystkim zagwarantują, że przyczepa będzie widoczna na drodze. 

Oświetlenie przyczepy: co mówią przepisy ruchu drogowego?

Przepisy ruchu drogowego jasno określają, jakie elementy oświetlenia powinny wchodzić w skład samochodu oraz przyczepy samochodowej. W tym przypadku obowiązują nas zasady wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Pamiętajmy, że żadna przyczepa nie jest zwolniona z obowiązku posiadania oświetlenia, a już zwłaszcza w czasie podróży o zmroku, kiedy widoczność na drodze pozostaje ograniczona. Odpowiednie lampy powinny mieć zarówno lekkie przyczepy towarowe, jak i kampery czy popularne lawety. Wyposażenie pojazdu może przy tym zależeć od jego wielkości. 

Wymagane oświetlenie: co wchodzi w skład obowiązkowego oświetlenia?

W wymaganym oświetleniu, czy to lawety, czy przyczepy kempingowej, wyróżnia się dwa typy źródła światła: lampy stałe oraz lampy odblaskowe. Do lamp stałych należą: kierunkowskazy, światła stopu, podświetlona tablica rejestracyjna, światła pozycyjne tylne, światła awaryjne i przeciwmgłowe tylne. Te wymagania powinny spełniać wszystkie nowe przyczepy wypuszczane do sprzedaży – jeśli posiadamy starszy model, naszym obowiązkiem jest sprawdzenie, czy zawiera on odpowiednie oświetlenie. Oprócz tego przyczepa powinna być wyposażona w odblaski tylne w kształcie trójkąta oraz odblaski przednie i boczne w innym kształcie niż trójkąt. Przy czym te drugie muszą być żółtej barwy, zamontowane nie dalej niż 3 m od przodu przyczepy i 1 m od jej tyłu. Dodatkowe oświetlenie może obowiązywać w przypadku pojazdów szerszych niż 1,6 m, dłuższych niż 6 m oraz o DMC powyżej 750 kg. 

Mandaty za brak odpowiedniego oświetlenia

Brak odpowiednich świateł w przyczepie grozi oczywiście mandatem oraz punktami karnymi. Jest to wykroczenie zawarte w art. 88 Kodeksu Wykroczeń oraz art. 51 ust. 1 Kodeku Ruchu Drogowego. W przypadku podróżowania samochodem z przyczepą bez właściwego oświetlenia możemy otrzymać nawet 200 zł grzywy oraz 4 punkty karne. Jest to kara przewidywana głównie dla kierowców poruszających po zmierzchu. W czasie dnia mandat może wynosić mniej, najczęściej 100 zł oraz 2 punkty karne. Nie powinniśmy jednak zapominać, że przepisy odnośnie oświetlenia pojazdu mogą być inne w zależności od kraju, w którym podróżujemy.

Jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnego wydatku w postaci mandatu oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze, nie zapominajmy o wyposażeniu swojej przyczepki samochodowej w odpowiednie lampy stałe i odblaskowe. Każdy rodzaj oświetlenia posiada tutaj swoje konkretne zadanie, którego celem jest m.in. poprawa widoczności pojazdu dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.


Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe