strona główna 5 Bez kategorii 5 Wypadek a odszkodowanie – co musisz wiedzieć?

Wypadek a odszkodowanie – co musisz wiedzieć?

Bez kategorii

Wypadek drogowy nigdy nie jest łatwą sytuacją. Musimy jednak dobrze w takim przypadku znać swoje prawa oraz wiedzieć, czego możemy wymagać wtedy ze strony ubezpieczalni, aby wyjść z tego z jak najmniejszą szkodą finansową.

Odszkodowanie za wypadek: kiedy się go domagać?

W czasie wypadku często nie myślimy racjonalnie: górę biorą nad nami przede wszystkim negatywne emocje jak stres, strach, zdenerwowanie. Jednak pamiętajmy, że mamy prawo w takiej sytuacji domagać się odszkodowania chociażby z polisy OC sprawcy. Zgodnie z polskim ustawodawstwem posiadamy na to trzy lata od momentu, kiedy dowiemy się kto jest winny – kiedy przekroczymy ten czas roszczenia się przedawniają. Warto też jest poruszyć różnicę pomiędzy odszkodowaniem, a zadośćuczynieniem. Pierwsze ze wspomnianych pokrywa koszty związane ze szkodą majątkową, czyli obejmuje na przykład naprawę uszkodzonego samochodu. Z kolei mówiąc o zadośćuczynieniu mamy na myśli rekompensatę za cierpienie związane z wypadkiem. Dodajmy, że są to dwa osobne świadczenia i w konkretnych sytuacjach, kiedy wystąpią do tego przesłanki możemy oba uzyskać. Do czego musi dojść, abyśmy dostali pieniądze? Powinna tu pojawić się pewna szkoda, a także związek przyczynowo – skutkowy, pomiędzy nią a wydarzeniami, które miały miejsce. Inną kwestią, szczególnie istotną żeby uzyskać środki finansowe jest to, że nie możemy być wyłącznie winnymi zaistniałego zdarzenia.

Wypadek: co może pokryć odszkodowanie?

Samo odszkodowanie możemy uzyskać między innymi w przypadku, kiedy nasze auto zostało uszkodzone. Wiąże się to także z pokryciem kosztów pomocy drogowej, w tym przykładowo holowania. Warto jednak wspomnieć, że tutaj po naszej stronie leży znalezienie firmy, która zrobi to jak najtaniej. Jeśli chodzi o straty finansowe dodajmy, że w sytuacji, gdy w czasie zdarzenia byliśmy przykładowo w drodze do pracy lub na ważne spotkanie i w związku z zaistniałym problemem tam nie dotarliśmy i straciliśmy możliwość zarobienia pieniędzy również za to możemy dostać zadośćuczynienie. Koniecznie podkreślmy, że mamy prawo domagać się pokrycia wszelkich kosztów leczenia oraz rehabilitacji. Co ważne, nie tylko tych, które refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz też nawet zabiegów przeprowadzanych prywatnie czy nawet skorzystania z pomocy zagranicznych specjalistów lub też uregulowania rachunków za dietę, na którą musieliśmy przejść wskutek obrażeń powypadkowych.

Związek przyczynowy: czym jest?

Jak wcześniej zostało wspomniane, aby uzyskać odszkodowanie związane z zaistniałym wypadkiem drogowym musi zostać wykazany ciąg przyczynowo-skutkowy. Odnosi się to do zagadnień dotyczących chociażby standardowych skutków zaistniałych w sytuacji takiego zdarzenia oraz tego, co mogło wywołać zaistniałą szkodę. Warto też wspomnieć o tak zwanej zasadzie ryzyka – w zależności od sytuacji, która miała miejsce odpowiadamy na zasadzie winy lub ryzyka. Ma to związek chociażby z tym, czy poszkodowany w jakikolwiek sposób przyczynił się do powstałego wypadku.

Pamiętajmy, że przede wszystkim odpowiedzialna jazda może uchronić nas przed wypadkiem. Mamy jednak świadomość, że ten często może nastąpić on jednak nie z naszej winy, dlatego warto wiedzieć co należy wtedy zrobić.

Tagi:

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe