strona główna 5 blog 5 PRZEWÓZ ŁODZI – ZRÓB TO PRAWIDŁOWO!

PRZEWÓZ ŁODZI – ZRÓB TO PRAWIDŁOWO!

blog

Samodzielny transport łodzi może powodować wiele problemów, szczególnie jeśli podchodzimy do tego zadania po raz pierwszy. Jednak praktyka czyni mistrza! Dzisiaj o tym, jak przygotować się do postawionego nam zadania i jak cały proces przeprowadzić naprawdę bezpiecznie.

PRZYGOTUJ ŁÓDŹ DO TRANSPORTU

Pierwszą kwestią o jakiej musimy pamiętać przygotowując się do transportu łodzi jest oczywiście przyczepa, na której ją przewieziemy. Szczególnie istotne w tym przypadku jest DMC, czyli dopuszczalna masa całkowita, informująca nas o tym ile maksymalnie może ważyć laweta razem z łodzią. Zasadniczo jeśli chodzi o sprzęt służący do przewozu możemy go zarówno wypożyczyć, jednak jeśli planujemy częstsze podróże rozwiązaniem bardziej ekonomicznym będzie zakup własnego. Przy większych łodziach dobrze sprawdzi się Brenderup 221800B SRX 1800 kg, posiadającym ładowność na poziomie 1380 kilogramów. Z kolei w sytuacji mniejszych modeli warto jest zwrócić uwagę na Brenderup 150500UB 500 kg o ładowności wynoszącej 370 kilogramów. Gdy to już uda nam się załatwić musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu. Tutaj ważne jest zwinięcie wszelkich żagli oraz najlepiej zdemontowanie ich, jeśli mamy taką możliwość. Istotne jest też zabezpieczenie, najlepiej poprzez dokładne zaklejenie, okien, drzwi oraz czy klap. Nie zapominajmy także o wszelkich kablach! Gdy to uda nam się zrobić, zwróćmy uwagę, że ciężar łodzi na przyczepie powinien być rozłożony równomiernie na całej powierzchni przyczepy, tak aby żaden element nie został przeciążony.

TRANSPORT ŁODZI A PRAWO

Myśląc o kwestiach prawnych związanych z transportem łodzi myślimy między innymi o posiadanych przez nas uprawnieniach. Pamiętajmy, że prawo jazdy kategorii B nie zawsze będzie wystarczające. Daje nam ono możliwość jedynie prowadzenia zespołu pojazdów, których DMC nie przekracza 4250 kg, w tym przyczepa nie mieć większego DMC niż 750 kilogramów. Pod uwagę weźmy też kwestie związane z obowiązkiem uiszczenia opłaty elektronicznej, a mianowicie o systemie viaTOLL. Zgodnie z ustawą z listopada 2008 roku obowiązuje on na płatnych autostradach, drogach szybkiego ruchu i niektórych drogach krajowych i dotyczy wszystkich pojazdów i zespołów pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Ważne jest także dokładnie zmierzenie całego zespołu pojazdów, ponieważ według Kodeksu Drogowego, pozwolenia na transport nie musimy uzyskiwać, gdy szerokość prowadzonego zestawu nie może przekraczać 3 m. Ładunek nie może wystawać więcej niż na 23 centymetry z jednej strony i 2 metry z tyłu.

SPOKOJNY TRANSPORT ŁODZI – O TYM PAMIĘTAJ!

Chcąc zagwarantować sobie spokojną drogę musimy pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich jest odpowiednie umieszczenie łodzi na przyczepie, szczególnie jeśli dotychczas znajdowała się ona w wodzie. Pojazd powinien znajdować się jak najbliżej zbiornika podcza załadunku, jednocześnie musimy uważać na prądy i fale. Zanim wyruszymy koniecznie trzeba pozbyć się wody, która mogła znaleźć się w zbiornikach. Innym aspektem jest nasz styl jazdy: tutaj wspomnijmy kilka żelaznych zasad. W zakręty należy wchodzić szeroko, wcześniej dobrze jest zredukować bieg. Wyprzedzajmy tylko, kiedy rzeczywiście jest to konieczne, a także zdejmijmy nogę z gazu!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe