OŚWIETLENIE PRZYCZEPY NOCĄ - REGULACJE PRAWNE - Autopaka
strona główna 5 blog 5 OŚWIETLENIE PRZYCZEPY NOCĄ – REGULACJE PRAWNE

OŚWIETLENIE PRZYCZEPY NOCĄ – REGULACJE PRAWNE

blog

Sezon caravaningowy powoli się rozkręca! Przed nami długie godziny “za kółkiem” i często tysiące kilometrów do przejechania. Bardzo ważne jest jednak, aby nasz sprzęt odpowiednio przygotować do drogi, dlatego dzisiaj kwestia szczególnie istotna dla naszego bezpieczeństwa, a mianowicie oświetlenie przyczepy w nocy.

OBOWIĄZKOWE OŚWIETLENIE PRZYCZEP

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda przyczepa powinna być wyposażona w określone typy lamp. Bez nich narazić możemy się na mandat, lecz nie to jest najważniejsze, a nasze bezpieczeństwo. Z doczepionymi kempingami często podróżujemy po całym kraju, a nawet świecie. Dużą część drogi przebywamy w nocy, kiedy to prawidłowe oświetlenie jest szczególnie istotne, zwłaszcza gdy jeździmy sprzętem o dużych gabarytach. Wśród obowiązkowych świateł wskażemy oczywiście dwa kierunkowskazy w żółtym kolorze, czerwoną tak zwaną “stopkę” czyli światło hamowania czy też oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej. Bardzo ważne są także pozycyjne: przednie i tylne. Oczywiście nie możemy zapomnieć o światłach odblaskowych: konieczne są tutaj boczne, przednie, tylne trójkątne oraz tylne. Warto dodać, że są również lampy, w jakie muszą być wyposażone wszystkie przyczepy, które zarejestrowane zostały wraz z początkiem 1986 roku, a mianowicie awaryjne, cofania, przeciwmgłowe tylne. W zależności od wagi pojazdu, konieczne może być wyposażenie się w światła obrysowe.

OŚWIETLENIE LED W PRZYCZEPIE

Najpopularniejszym typem oświetlenie do przyczepy są lampy LED. Wśród najczęściej stosowanych wskazuje się tutaj niskoprofilowe lampy pozycyjne i przeciwmgielne czy też stopu, pozycyjne i kierunkowskazy. Warto wspomnieć o tych typowych do przyczep o napięciu 12/24 V. Dlaczego najlepiej jest postawić właśnie na to rozwiązanie? Przede wszystkim ze względu na ich trwałość. Są one odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy, na jakie pojazd jest narażony podczas drogi i jednocześnie posiadają naprawdę długi czas pracy. Świetnie sprawdzają się również do jazdy nocnej, z tego względu, że są one dobrze widoczne niezależnie od aury na dworze (oczywiście nie zwalnia nas to z obowiązku posiadania świateł przeciwmgielnych). Trzeba dodać, że ze względu na ich energooszczędność są przyjazne środowisku, dlatego naprawdę warto!

PRAWO, A OŚWIETLENIE PRZYCZEPY

Kwestie związane z oświetleniem przyczepy uregulowane są przez konkretne akty prawne. Wskazać możemy tutaj między innymi Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym a także rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów. Znajdziemy tam jasne informacje o tym w jakie światła, w zależności od gabarytów powinien być wyposażony nasz sprzęt. Warto jest podkreślić, że jeśli wybieramy się w podróż po innych krajach koniecznie powinniśmy sprawdzić obowiązujące tam regulacje, z tego względu, że mogą nastąpić pewne rozbieżności. Jakie mandaty są przewidziane za brak oświetlenia? W dzień jest to kara 100 złotych, z kolei w nocy możemy otrzymać nawet 200 złotych mandatu.

Oświetlenie jest bardzo ważną kwestią dla naszego bezpieczeństwa: zarówno w przypadku auta jak i przyczepy. Pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem konieczna jest jazda ze światłami również w ciągu dnia.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe