JAZDA Z PRZYCZEPĄ NA AUTOSTRADZIE - ZASADY - Autopaka
strona główna 5 blog 5 JAZDA Z PRZYCZEPĄ NA AUTOSTRADZIE – ZASADY

JAZDA Z PRZYCZEPĄ NA AUTOSTRADZIE – ZASADY

blog

Wybierasz się w dłuższą trasę z przyczepą? Koniecznie poznaj podstawowe zasady związane z poruszaniem się po autostradzie i dowiedz się jak najlepiej przygotować cały zespół pojazdów do drogi.

PRZYCZEPA: ZASADY PORUSZANIA SIĘ NA AUTOSTRADZIE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami poruszanie się po autostradzie zespołem pojazdów, na który składa się samochód osobowy wraz z przyczepką lekka jest dozwolone. Oczywiście tak samo jak jest to w terenie zabudowanym czy też na zwykłych drogach dwupasmowych obowiązuje nas tutaj pewien limit, a mianowicie nie możemy rozwinąć większej prędkości niż 80 kilometrów na godzinę! Związany jest on z zachowaniem podstawowych zasad dotyczących naszego bezpieczeństwa oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto jest w tym momencie także wytłumaczyć, co mamy na myśli pisząc “przyczepa lekka”. Jej Dopuszczalna Masa Całkowita nie powinna przekraczać 750 kilogramów. Podkreślamy, że prawo jazdy kategorii B wystarczy nam jedynie w sytuacji, gdy zestaw pojazdów: czyli auto razem z przyczepą nie ważą więcej niż 3,5 tony. Kiedy jednak posiadamy przyczepę lekką, ale cięższy samochód, potrzebne jest nam tak zwane uprawnienie B96, dające nam prawo po kierowania zestawem pojazdów o maksymalnej wadze 4250 kg (w tym laweta maks. 750 kg). Kwestia, którą koniecznie musimy podkreślić jest to, że jadąc z przyczepą po autostradzie opłatę uiszczamy za pomocą systemu viaTOLL, a nie w manualny sposób, przy okienku, dlatego musimy wyposażyć się w viaBOX z odpowiednią ilością środków na koncie.

PRZYGOTUJ SIĘ DO DROGI!

Zanim wyruszymy w trasę bardzo ważne jest to, aby w odpowiedni sposób się przygotować i sprawdzić czy na pewno nasz zespół pojazdów spełnia wszystkie, narzucone nam normy, a dokładniej mówiąc te dotyczące wymiarów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami szerokość samochodu i przyczepy nie powinna przekraczać 2,55 metra, wysokość 4 metrów, a łączna długość wynosi maksymalnie 18,75. Dobrze jest sprawdzić również czy wszystkie światła działają odpowiednio, jaki jest poziom ciśnienia w oponach (szczególnie jeśli przyczepa długo stała nieużywana). Dla naszego bezpieczeństwa oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego kluczowe jest, aby odpowiednio załadować towar. Musi być on rozłożony po obu stronach osi. Oczywiście bardzo ważne są też odpowiednie zabezpieczenia: do tego wykorzystać możemy specjalne liny, pasy czy też siatkę, w zależności od tego, co transportujemy.

JAK JECHAĆ Z PRZYCZEPĄ?

Pomimo tego, że często do prowadzenia zespołu pojazdów, na których składa się samochód i przyczepa lekka wystarczające będzie prawo jazdy kategorii B, musimy pamiętać, że trzeba obrać inny styl jazdy. Prowadzić należy płynnie, bez wszelkich gwałtownych ruchów: jak mocne hamowanie, nagłe skręty kierownicą. Uważać musimy również przy wyprzedzaniu: pamiętajmy, że przecież nie jedziemy samym autem osobowym. Wspomnijmy też o zasadach wchodzenia w łuki czy zakręt: to róbmy przy zmniejszonej prędkości w sposób bardzo łagodny.

Jazda z przyczepą, chociaż pozornie nie jest trudna może powodować kłopoty wśród młodych kierowców. Szczególnie na autostradzie bardzo istotne jest, aby zachować wszelkie środki ostrożności.

Tagi:

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe