BEZPIECZNY TRANSPORT KONI OD A DO Z - Autopaka
strona główna 5 blog 5 BEZPIECZNY TRANSPORT KONI OD A DO Z

BEZPIECZNY TRANSPORT KONI OD A DO Z

blog

Rosnąca w ostatnim czasie popularność sportów jeździeckich sprawia, że transport koni jest w pewnych sytuacjach konieczny. Zawody i wystawy odbywają się w przeróżnych częściach kraju, a nawet świata, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo zwierząt podczas przewozu.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO TRANSPORTU KONI?

Przygotowanie do transportu odgrywa kluczową rolę w całym procesie. To na tym etapie należy wszystko sprawdzić, zorganizować, zaplanować trasę oraz spakować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Najważniejszą kwestią, nawet podczas bardzo krótkiej trasy, jest paszport dla konia. To książeczka przepełniona istotnymi informacjami na temat stanu zdrowia zwierzęcia, jego poprzednich właścicieli oraz pochodzenia. Wyjechanie z koniem poza gospodarstwo jest zgodne z prawem tylko w przypadku posiadania tego dokumentu. Bardzo ważne jest również to, aby zabrać ze sobą jedzenie i wodę w ilości dostosowanej do czasu jazdy. Niezależnie od długości podróży, należy zabezpieczyć nogi konia przed urazami. Wiele wypadków odbywa się na krótkich trasach ze względu na zaniedbania związane z niewielkim dystansem, dlatego nie warto narażać zdrowia zwierząt dla kilku zaoszczędzonych minut. Podczas załadunku i rozładunku konie są bardzo podekscytowane i trudno nad nimi zapanować, dlatego ryzyko urazów mechanicznych jest zwiększone. W takim przypadku bardzo przydatna jest apteczka, która pozwoli opatrzyć zwierzę w przypadku kontuzji.

PRZYCZEPA DLA KONI

Na etapie przygotowań bardzo ważny jest również odpowiedni dobór środka transportu. Może to być koniowóz lub przyczepa do przewozu koni – wybór jest zależny od ilości zwierząt oraz posiadanych uprawnień. Transport można zlecić firmie zewnętrznej lub zorganizować na własną rękę. Druga opcja wiąże się z posiadaniem własnej przyczepy lub wynajęciem odpowiedniej. Przed podjęciem decyzji o samodzielnej organizacji przewozu należy sprawdzić, czy przyczepa jest zgodna z posiadanymi uprawnieniami. Prawo jazdy kategorii B daje możliwość korzystania jedynie z niewielkich środków transportu, o wadze nieprzekraczającej 750 kg. Dostępna na naszej stronie przyczepa do przewozu koni jest bezpiecznym pojazdem, którego sprawność techniczna jest regularnie kontrolowana. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość i jakość wykonania przyczepy oraz na wentylację, która jest bardzo ważna dla komfortu zwierząt.

BEZPIECZNY TRANSPORT – NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Aby transport był bezpieczny dla koni, należy pamiętać o prawidłowej opiece. Woda powinna być podawana jedynie przez przewoźnika, podczas przerwy. Nieograniczony dostęp do napoju może doprowadzić do kolki i złego samopoczucia zwierzęcia. Wcześniej wspomniane przerwy to element konieczny, szczególnie w upał. Powinny się odbywać maksymalnie co 3-4 godziny i trwać na tyle długo, aby konie mogły złapać oddech i napić się. Podczas podróży oraz na dzień przed jej rozpoczęciem należy zrezygnować z paszy treściwej, która w połączeniu ze stresem może negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy. Zwierzę podczas podróży powinno mieć stały dostęp do wilgotnego siana.

Transport zawsze wiąże się z ogromnym stresem dla zwierząt, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do drogi oraz dobór odpowiedniego środka transportu. Są to elementy, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, aby zminimalizować przykre skutki związane z przewozem koni.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe