JAK PRZYGOTOWAĆ ŁÓDŹ DO SEZONU? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 JAK PRZYGOTOWAĆ ŁÓDŹ DO SEZONU?

JAK PRZYGOTOWAĆ ŁÓDŹ DO SEZONU?

blog

Lato rozpoczęte, czas więc wyciągnąć łodzie i wyruszyć na wodę! Zanim jednak to zrobimy, koniecznie trzeba odpowiednio przygotować łódź do sezonu. Dzisiaj więcej o tym, jak to zrobić, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w czasie letnich przygód.

ZANIM WYRUSZYSZ NA WODĘ

Odpowiednie przygotowanie łodzi do sezonu jest kwestią niezbędną jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, lecz również wygodę. Dla wielu wyprawa na wodę ma być przede wszystkim zabawą i szansą na miłe spędzenia czasu. Łódź, która nie przeszła gruntownego przeglądu przed sezonem może szybko ulec uszkodzeniu, co zmusi nas do często kosztownej naprawy. Stan techniczny może zostać skontrolowany przez specjalistów, lecz zrobimy to również bez problemu na własną rękę. Koniecznie należy zacząć od gruntownego czyszczenia, a następnie przejść do tego, żeby sprawdzić stan kadłuba, w celu znalezienia ewentualnych ubytków, które obowiązkowo musimy uzupełnić czy też większych otarć. Kolejnym bardzo istotnym elementem jest silnik. W przypadku stacjonarnych nie możemy zapomnieć chociażby o wymienniku ciepła czy wirniku w pompie rotacyjnej. Obowiązkowo trzeba zaopatrzyć się w nowe filtry paliwa, jeśli nie robiliśmy tego po zakończeniu sezonu, szczególnie gdy są one mocno zanieczyszczone.

KONSERWACJA ŁODZI

Szczególnie, gdy łódź stoi przez długi czas nieużywana powinniśmy ją w odpowiedni sposób zakonserwować. Tutaj bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią farbę, która będzie nadawała się do materiału, z jakiego łódź została wykonana oraz dokładne umycie całego statku. Bardzo istotne jest, żeby emulsja była odporna na różnego rodzaju trudne warunki, ze względu właśnie na ciągły kontakt z wodą i wszystkimi substancjami, które się w niej znajdują, lecz również na działanie promieni słonecznych czy też gorącego powietrza. W przypadku łodzi z laminatu, blachy, lecz również drewna sprawdzi się emalia poliuretanowa, jednak istnieją również produkty dedykowane stricte określonemu materiałowi. Ważne jest również stosowanie farby antyporostowej.

O CZYM NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ?

W przypadku żaglówek bardzo istotne jest, aby sprawdzić stan żagli. Pamiętajmy, że przecież nawet najmniejsza dziurka w materiale, na wodzie może przerodzić się w duże uszkodzenia, co będzie generować niemałe koszty. Bardzo ważne są też liny – nie ma co trzymać uszkodzonych czy poprzedzieranych, tylko na początku sezonu warto jest po prostu zaopatrzyć się w nowy zestaw. W przypadku miękkich lin, na których uszkodzenia gołym okiem mogą być niewidoczne, dobrze jest postawić na nowe. Oczywiście ważne jest nie tylko to, co widzimy z wierzchu, lecz również wszystko to, co znajduje się pod pokładem. Dokładnie wyczyśćmy wszystkie szafki, toaletę czy lodówkę. Obowiązkowo należy również przepłukać zbiornik wody pitnej napełniając go wodą, a następnie spuszczając ją z kranów.

Pamiętajmy, że przygotowanie łodzi do sezonu jest kwestią bardzo ważną, której nie powinniśmy bagatelizować. W końcu na szali stoi nasze bezpieczeństwo!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe