strona główna 5 blog 5 BEZPIECZNY PRZEWÓZ SPRZĘTU NA BAGAŻNIKACH DACHOWYCH

BEZPIECZNY PRZEWÓZ SPRZĘTU NA BAGAŻNIKACH DACHOWYCH

blog

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Coraz więcej osób planuje swoje długo wyczekiwane urlopy i zastanawia się, jaki kierunek obrać na tegoroczny letni wyjazd. Czas od lipca do września to także świetny okres na wykonanie długo wyczekiwanego remontu. W obu przypadkach należy przemyśleć jeszcze jedną bardzo ważną rzecz – mowa tutaj o tym, w jaki sposób przewieźć bagaż i sprzęt.

PRZEWÓZ ŁADUNKU NA DACHU – NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

Przewożenie ładunku na dachu, szczególnie po raz pierwszy, może się wydawać nieco przerażające. Wynika to z konieczności zapoznania się z kolejnymi przepisami, odpowiedniego zamontowania bagażu, przygotowania samochodu… Z tego też powodu przedstawiamy najważniejsze zasady, o których należy pamiętać. Jest ich stosunkowo niewiele, ale są bardzo istotne. Przepisy dotyczące umieszczania ładunku na pojeździe i przewożenia go są dostępne w Prawie o ruchu drogowym. Najważniejsze zapisy dotyczą między innymi masy ładunku, która nie powinna powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej oraz dopuszczalnego nacisku na osie, a przede wszystkim nie może zakłócać sterowności i stateczności pojazdu. Najistotniejsza z punktu widzenia kierowcy jest oczywiście widoczność – bagaż nie może jej ograniczać. Transport ładunku nie powinien stwarzać zagrożenia ani – co ciekawe – zwracać na siebie uwagi wyglądem lub wonią. Ten zapis może wydawać się absurdalny, ale skupiający uwagę przedmiot może rozpraszać innych uczestników ruchu drogowego.

WIELKOŚĆ TOWARÓW PRZEWOŻONYCH NA BAGAŻNIKU DACHOWYM

Jakiej wielkości mogą być w takim razie towary przewożone na bagażniku dachowym? Waga ładunku wraz z oprzyrządowaniem potrzebnym do jego zamontowania nie powinna przekraczać 50 kg. Bagaż może wystawać poza obrys samochodu, ale na określonych zasadach – ich naruszenie może wiązać się z otrzymaniem wysokiego mandatu. Z przodu granica tolerancji to 50 cm, natomiast z tyłu samochodu – aż dwa metry. Szerokość pojazdu nie może zostać zwiększona o więcej niż 2,5 metra. Zapis dotyczy również wysokości samochodu: wraz z ładunkiem nie powinna ona przekraczać czterech metrów. Ostatnia zasada jest jednak mało ograniczająca, ponieważ niemal niemożliwe jest, aby samochód osobowy wraz z towarem osiągnął taką wysokość. Warto pamiętać o tym, że ładunek ponadgabarytowy (czyli taki, który z którejkolwiek strony wystaje poza obrys pojazdu) musi być oznaczony czerwoną chorągiewką umieszczoną w widocznym miejscu.

BEZPIECZNY PRZEWÓZ SPRZĘTU – JAK TO ZROBIĆ?

Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o bezpieczeństwo przewozu jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Nie może mieć możliwości przemieszczenia się w jakiejkolwiek płaszczyźnie – taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto użyć sprawdzonych pasów mocujących, które – pod warunkiem odpowiedniego użycia – unieruchomią bagaż. Tablice rejestracyjne i światła muszą być odsłonięte, a wszelkie manewry należy wykonywać z zachowaniem jeszcze większej ostrożności.

Samochód osobowy jest przeznaczony głównie do przewożenia osób oraz drobnych ładunków. Zdarzają się jednak sytuacje, w których trzeba wykorzystać go nieco inaczej i przewieźć ładunek w niecodzienny sposób. Najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z bagażnika dachowego – oczywiście pod warunkiem, że wszystkie najważniejsze kwestie zostały dopilnowane.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe