PRZEWÓZ ROWERÓW - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE - Autopaka
strona główna 5 blog 5 PRZEWÓZ ROWERÓW – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

PRZEWÓZ ROWERÓW – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

blog

Kto z nas nie lubi wycieczek rowerowych? Jest to świetnie rozwiązanie, szczególnie w trakcie wakacji, żeby poznać nową okolicę i jednocześnie miło spędzić czas! Jak jednak samodzielnie zorganizować przewóz rowerów? Dzisiaj opowiemy o tym, o czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie i wygodnie przetransportować nasze jednoślady!

PRZEWÓZ ROWERÓW NA DACHU

Jedną z najpopularniejszych metod przewozu roweru jest ich transport na dachu auta. Tego typu bagażniki są bardzo łatwe w obsłudze i na ogół nie ma problemu z ich montażem. Ceny wskazanych modeli mogą się mocno wahać w zależności od tego, do jakich aut jest on przystosowany, a także ile rowerów może on zmieścić. Pamiętajmy, że zanim jednak zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt sprawdźmy czy posiada on symbol CE, który informuje nas, że spełnia on unijne normy, a co za tym idzie jest w pełni bezpieczny. Bardzo ważne jest także, aby wiedzieć o kilku narzuconych nam przez prawo ograniczeniach. W zależności od tego, jaki samochód posiadamy maksymalne obciążenie dachu może wynosić 50 lub 70 kilogramów. Narzucone jest też pewne ograniczenie prędkości, a mianowicie 130 km/h. Warto podkreślić, że prowadząc pojazd z przymocowanymi do dachu rowerami musimy jechać ostrożniej, w szczególności wchodząc w zakręty. Dodajmy że problem pojawić może się na przykład przy niskich tunelach, mostach etc.

JAK ZORGANIZOWAĆ TRANSPORT ROWERÓW NA HAKU?

Innym rozwiązaniem jest przewóz rowerów na haku. Również w tym przypadku musimy zaopatrzyć się w specjalnie przystosowany do tego bagażnik i co najważniejsze hak.  Samych uchwytów jest bez wątpienia naprawdę wiele do wyboru. Kupić możemy już je za kilkaset złotych, jednak wiele zależy od konkretnego modelu. Zasadniczo twierdzi się, że tego typu jazda będzie znacznie bardziej wygodniejsza, niż z zamontowanymi rowerami na dachu, jednakże pamiętajmy, że we wskazanych okolicznościach zmieniamy długość naszego samochodu. Warto dodać, że osoby, które nie mają haka, którego instalacja często wiąże się z dużymi kosztami mogą postawić na specjalne modele, które montuje się do tylnej klapy. Pamiętajmy, że transportując towary w ten sposób łatwo możemy się narazić na mandat w sytuacji, gdy bagażnik będzie zasłaniał tylne światła oraz tablicę rejestracyjną. W wydziale komunikacji możemy jednak wnioskować o wydanie dodatkowej, mniejszej tablicy, której cena to około 50 złotych.

ROWERY W BAGAŻNIKU

W najbardziej komfortowej sytuacji są właściciele dużych aut, którzy mogą przewieźć wygodnie swoje rowery w bagażniku. Wtedy warto jest zaopatrzyć się na przykład w dodatkową kratkę, która będzie oddzielać skutecznie bagażnik od tylnych siedzeń. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie specjalnych taśm montażowych, a zanim sprzęt zamontujemy umieśćmy nasze jednoślady w odpowiednich pokrowcach. Niestety jednak bez wątpienia rower zajmie większą część samochodu, w związku z czym niewiele miejsca może pozostać na pozostałe bagaże, co będzie problemem szczególnie w przypadku dłuższych podróży lub też, gdy wybieramy się z większą ilością osób.

Rower na wakacjach może okazać się naprawdę niesamowitym pomysłem, dlatego warto jest zabrać go ze sobą – mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci się przygotować do transportu jednośladu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe