SAMOCHODY ZABYTKOWE - BEZPIECZNY TRANSPORT - Autopaka
strona główna 5 blog 5 SAMOCHODY ZABYTKOWE – BEZPIECZNY TRANSPORT

SAMOCHODY ZABYTKOWE – BEZPIECZNY TRANSPORT

blog

Każdy posiadacz zabytkowego samochodu traktuje go jak oczko w głowie – i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego! Tego typu pojazdy to wyjątkowe modele, które zachwycają dosłownie w każdym calu. Bywają jednak takie sytuacje, że trzeba je przetransportować z punktu A do punktu B. Jak zrobić to bezpiecznie?

SAMOCHODY ZABYTKOWE W PIGUŁCE

Samochód zabytkowy to pojazd, którego wartość historyczna musi być udokumentowana. Na drogach często można spotkać piękne, błyszczące modele sprzed lat, które zachwycają swoim wyglądem – auta te zawsze posiadają charakterystyczną, żółtą tablicę rejestracyjną, która jest potwierdzeniem ich wieku. Absolutnie nie działa to tak, że każdy samochód mający konkretną liczbę lat może być zabytkiem – aby w ogóle mówić o jego wartości historycznej trzeba zapoznać się z Prawem o ruchu drogowym, które podkreśla, jakie warunki musi spełniać pojazd. Nie da się ukryć, że tak zwana “żółta blacha” daje korzyści – auta zabytkowe są dzięki niej zwolnione z okresowych badań technicznych, a jego właściciel ma możliwość wykupienia OC krótkoterminowego. Wiąże się to z faktem, iż większość posiadaczy tego typu pojazdów używa ich okazjonalnie, na przykład przy okazji zlotów kolekcjonerskich, i bardzo o nie dba. Środowisko kolekcjonerów uważa jednak, że przepisy dotyczące klasyfikacji są niespójne, ponieważ niektóre z wymaganych cech to właściwości bardzo niedoprecyzowane.

TRANSPORT SAMOCHODÓW ZABYTKOWYCH

Odchodząc już od faktu, iż wielu konserwatorów zabytków ustala własne kryteria oceny, warto przejść do tego, jak obchodzić się z takim samochodem, gdy już otrzyma “żółtą blachę”. Tego typu pojazd to nie tylko środek transportu, a także cacko, którym warto się chwalić. Właśnie z tego powodu tak popularne są zloty i pokazy tego typu czterokołowców. Niektóre z nich są bardzo oddalone od miejsca zamieszkania właściciela. Zdarzają się też sytuacje, w których trzeba sprowadzić pojazd z innego kraju lub przetransportować go z innego powodu. Jak to zrobić? Tego typu usługę można zlecić firmie zewnętrznej lub wykonać samodzielnie, oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień. Warto mieć jednak na uwadze to, że do transportu na lawecie lub przyczepie należy się odpowiednio przygotować – trzeba zanotować ogólny stan pojazdu przed wysyłką, przygotować dokumenty ubezpieczające i dać przewoźnikowi instrukcję dotyczącą samochodu. Ważne jest również to, aby upewnić się, czy przewożony czterokołowiec jest sprawny oraz czy transport nie okaże się dla niego szkodliwy.

CZYM PRZEWOZIĆ TAKIE POJAZDY?

Bardzo często można zauważyć, że samochody są przewożone na piętrowych, odkrytych lawetach. Jeśli chodzi o pojazd zabytkowy, ochrona powinna być nieco większa – właśnie z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie zamkniętej przyczepy. To bardziej stabilny środek transportu, którego zdecydowanie największą zaletą jest fakt, iż rzadko spotykane auto o dużej wartości jest ukryte. Aby mieć pewność, że przewóz jest bezpieczny, wybierz produkt od sprawdzonego i znanego producenta – Race Transporter 6 (Brian James Trailers) to idealna propozycja. Posiada rampę najazdową wspomaganą siłownikami gazowymi, która ułatwia wjazd pojazdem na przyczepę oraz zachwyca bogatym wyposażeniem dodatkowym.

Sprowadzenie samochodu zabytkowego lub transport na zlot to czynności, które mogą być bardzo stresujące dla właściciela. Zlecając to firmie zewnętrznej należy podać wszystkie istotne informacje, które mogą wpłynąć na cenę oraz rodzaj transportu – te czynniki mają znaczenie również w przypadku samodzielnego wykonywania tego zadania!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe