PRZEWÓZ ALPAK - O TYM PAMIĘTAJ! - Autopaka
strona główna 5 blog 5 PRZEWÓZ ALPAK – O TYM PAMIĘTAJ!

PRZEWÓZ ALPAK – O TYM PAMIĘTAJ!

blog

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie hodowli alpak. Nic dziwnego – te urocze zwierzęta są w stanie podbić serce niejednego z nas. Oczywiście jednak zanim zwierzęta się u nas pojawią, warto zastanowić się czy mamy odpowiednie warunki, aby się nimi zająć. Tutaj między innymi należy mieć na uwadze kwestie związane z transportem – dlatego dzisiaj o tym, jak przewozić alpaki.

JAK PRZEWOZIĆ ALPAKI?

Alpaki to zwierzęta, które w dużej mierze są odporne na stres, dlatego podczas transportu nie powinny one sprawiać większych problemów, szczególnie jeśli przewozimy kilka zwierzaków jednocześnie. Należą one do zwierząt stadnych, dlatego właśnie najbardziej komfortowo czują się “pośród swoich”. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby podkreślić, że w związku ze zmianą przepisów wspomniany gatunek został zaliczony do zwierząt gospodarczych, co na ich przewoźników narzuca konkretne obowiązki. Skupimy się na tym jednak w dalszej części artykułu. Do transportu potrzebne nam będą nie tylko odpowiednie dokumenty, ale też umiejętności, aby droga przebiegła jak najbardziej spokojnie i nie wzbudzała niepokoju u zwierzaków. Co może w negatywny sposób wpłynąć na ich zachowanie? Jest to między innymi:

– duży hałas,

– wstrząsy,

– zbyt szybka jazda,

– nieodpowiedni styl jazdy (gwałtowne wchodzenie w zakręty, nagłe hamowanie),

– nieodpowiednie warunki wewnątrz przyczepy (mało miejsca, zbyt wysoka temperatura, brak dostępu do wody i jedzenia).

 

W CZYM PRZEWOZIĆ ALPAKI?

W przypadku alpak najlepszym rozwiązaniem w kwestii ich przewozu będzie specjalnie dostosowana przyczepa, która zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygodę: zarówno zwierzętom, jak i nam. O czym musimy pamiętać szukając idealnego sprzętu? Ważny jest między innymi podział zwierzaków na sektory, szczególnie właśnie gdy będziemy transportować kilka alpak. Nadwozie powinno mieć odpowiednie systemy zabezpieczające, a sama podłoga być na tyle szczelna, by nie wyciekały na drogę ewentualne nieczystości. Tego typu urządzenia można oczywiście wypożyczyć, jeśli jednak planujemy własną, większą hodowlę to bardziej opłacalną opcją może być zakup. Sprawdzi się tutaj przyczepa zwierzęca, do przewozu zwierząt, bydła. Jej ładowność to aż 2540 kilogramów. Posiada dwie osi, co gwarantuje dobrą stabilność. Wyposażona została między innymi w system wentylacyjny, czy też rampy ułatwiające wprowadzanie zwierzaków. Aluminiowe barierki możemy z łatwością składać i rozkładać, w zależności od potrzeb.

LICENCJA PRZEWOŹNIKA ZWIERZĄT – KIEDY BĘDZIE POTRZEBNA?

W określonych przypadkach konieczne może być posiadanie odpowiedniej licencji. Jest tak, gdy między innymi planujemy przewóz komercyjny (zezwolenie nie jest wymagane jeśli transportujemy zwierzaka na własny użytek). Wiele zależy też od odległości czy sprzętu, który wykorzystujemy w transporcie, np. jeśli wykorzystujemy urządzenia rolnicze, maksymalna odległość, jaką może pokonać osoba jadąca z alpaką to 50 kilometrów. By zdobyć licencję, należy zapisać się na kurs, a następnie zdać odpowiedni egzamin. Wydawana jest ona przez Powiatowy Urząd Weterynarii.

Transport alpak jest procesem, który wymaga od nas zarówno odpowiedniego sprzętu jak i umiejętności prowadzenia pojazdów. Dlatego naszym zdaniem warto jest dodatkowo skorzystać z pomocy osób, które pomogą nam się odpowiednio przygotować!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe