KONSEKWENCJE KARNE WYNIKAJĄCE Z NIEPRAWIDŁOWEGO UŻYTKOWANIA PRZYCZEPY - Autopaka
strona główna 5 blog 5 KONSEKWENCJE KARNE WYNIKAJĄCE Z NIEPRAWIDŁOWEGO UŻYTKOWANIA PRZYCZEPY

KONSEKWENCJE KARNE WYNIKAJĄCE Z NIEPRAWIDŁOWEGO UŻYTKOWANIA PRZYCZEPY

blog

Jak wszyscy dobrze wiedzą – za błędy trzeba płacić. To stwierdzenie znajduje dosłowne odzwierciedlenie przede wszystkim w ruchu drogowym. Każdy jego uczestnik powinien liczyć się z konsekwencjami swoich działań. W dzisiejszym artykule przybliżymy nieco konsekwencje karne wynikające z nieprawidłowego użytkowania konkretnego pojazdu, a mianowicie przyczepy

NIEPRAWIDŁOWE UŻYTKOWANIE PRZYCZEPY, CZYLI JAKIE?

Zanim powiemy o wysokości mandatów przewidzianych dla kierowców nieprawidłowo użytkujących przyczepę, warto wspomnieć o tym, co to właściwie znaczy. Najczęściej spotykane wykroczenia to:

– niewłaściwe zabezpieczenie przewożonego ładunku,
– nieprawidłowe przyłączenie przyczepy do pojazdu,
– zły stan techniczny przyczepy,
– zasłanianie tablic rejestracyjnych ładunkiem,
– przekroczenie dopuszczalnej ładowności przyczepy,
– przewożenie ładunku o odurzającej woni lub rozpraszającym wyglądzie,
– jazda bez odpowiednich uprawnień.

KONSEKWENCJE KARNE – Z JAKĄ WYSOKOŚCIĄ MANDATU TRZEBA SIĘ ZMIERZYĆ?

Konsekwencje karne przewidziane dla uczestników ruchu drogowego używających przyczepy w sposób nieprawidłowy zależą przede wszystkim od charakteru i wagi wykroczenia. Kodeks wykroczeń, a dokładniej art. 97, przewiduje grzywny w wysokości od 20 do 500 zł. Najwyższą możliwą karę można dostać za rażące łamanie przepisów dotyczących wyglądu i zapachu przewożonego towaru, a także za niezabezpieczenie ładunku umieszczonego na pojeździe przed zmianą położenia lub wywołaniem nadmiernego hałasu. To nie powinno nikogo dziwić – zarówno jedna, jak i druga wyżej wymieniona sytuacja może stanowić ogromne niebezpieczeństwo i przyczynić się do wypadku komunikacyjnego. Najmniej zapłacą z kolei Ci kierowcy, których tablice rejestracyjne zostaną zasłonięte towarem oraz Ci, którzy będą przewozić ładunek nieoznaczony lub oznaczony w nieprawidłowy sposób.

JAK UNIKNĄĆ MANDATU?

Magicznego sposoby na uniknięcie mandatu niestety (albo “stety”), nie ma. Kierowcy pojazdów z przyczepą muszą mieć oczy dookoła głowy oraz powinni stosować się do zasad i dbać zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Przed wyruszeniem w podróż warto poćwiczyć manewry i wyczuć działanie zestawu, a dopiero później ruszać w trasę. Szalenie istotne jest również korzystanie ze sprawdzonych pasów transportowych wysokiej jakości oraz innych potrzebnych akcesoriów mocujących ładunek.

Korzystanie z przyczepy staje się coraz bardziej popularne. Warto korzystać ze sprawdzonego sprzętu oraz odpowiedzialnie podchodzić do kwestii bezpieczeństwa – dzięki temu można uniknąć konsekwencji karnych, a przede wszystkim zadbać o siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe