CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PRZEWOZIE KÓZ? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PRZEWOZIE KÓZ?

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PRZEWOZIE KÓZ?

blog

Na drogach każdego dnia pojawiają się pojazdy przewożące towary bardzo różnego rodzaju. Wśród nich można spotkać również te, które transportują zwierzęta – nie tylko domowe, ale również hodowlane. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób należy przewozić kozy.

PODSTAWOWE ZASADY PRZEWOZU KÓZ

Komercyjne przewozy zwierząt na terytorium Unii Europejskiej mogą być dokonywane jedynie przez przewoźników posiadających zezwolenie. Mówiąc wskazanym rodzaju transportu, ma się na myśli ten, który ma na celu osiągnięcie korzyści finansowych – jest to na przykład przewóz do rzeźni, ogrodów zoologicznych lub na targi. Wyżej wymienione zezwolenie nie jest wymagane, gdy przewóz nie jest związany z prowadzoną działalnością, odbywa się bezpośrednio do klinik weterynaryjnych, jest dokonywany na odległość nie większą niż 65 km lub jest wykonywany przez rolników w określonych przypadkach. Szalenie istotne jest również to, aby przewozić zwierzęta kopytne z uwzględnieniem podziału gatunkowego. Dorosłe kozy należy odseparować od młodych – wyjątkiem jest oczywiście samica z nieodsadzonymi młodymi. Konieczne jest również rozdzielenie zwierząt wykazujących agresję względem siebie, a także niekastrowanych samców od samic. Przewoźnik ma również obowiązek odpowiednio oznakować pojazd – na kontenerach powinien znajdować się symbol wskazujący obecność żywych zwierząt transportowanych w pozycji pionowej.

OBOWIĄZKI PRZEWOŹNIKA

Jakie kroki musimy wykonać, aby transport odbył się bezpiecznie i zgodnie z prawem? W pierwszej kolejności należy przekazać plan trasy do lekarza weterynarii w celu zatwierdzenia. Do tego dokumentu sukcesywnie trzeba dopisywać miejsca, w których kozy były karmione i pojone. Z samochodu niezbędnym jest pozbycie się wszelkich innych towarów, które mogą pogorszyć warunki transportu. Kozy powinniśmy transportować w wygodnej, naturalnej dla nich pozycji ciała. Jeśli przewoźnik zdecyduje się na wiązanie czworonożnych pasażerów, musi wybrać sznury lub pasy wysokiej jakości, uniemożliwiające zerwanie się. Jednocześnie muszą być skonstruowane w taki sposób, aby zapobiegały uduszeniu lub zranieniu zwierzęcia. Ważne jest również zaopatrzenie się w odpowiednie przyrządy pomocnicze do załadunku i wyładunku kóz.

W CZYM PRZEWOZIĆ KOZY?

Sam transport musi odbywać się za pomocą środka odpowiedniego dla danego gatunku i przedziału wiekowego. Pojazd obowiązkowo powinien zapewniać bezpieczne, humanitarne warunki – wśród nich wyróżnia się między innymi odpowiednią powierzchnię, która pozwala na swobodne przyjęcie pozycji stojącej lub leżącej przez każdą przewożoną kozę. Szalenie istotne jest również to, aby samochód był zadaszony, co pozwoli zabezpieczyć zwierzęta przed wpływami atmosferycznymi. Pojazd trzeba wyposażyć w urządzenia umożliwiające pojenie i karmienie zwierząt oraz cechować się łatwością w czyszczeniu i dezynfekcji. Podłoga środka transportu powinna zapewniać przyczepność kończyn i ułatwiać utrzymanie higieny w trakcie przewozu. Wymagania wydają się być duże? Wybierając przyczepę zwierzęcą z AutoPaki nie musisz martwić się o wyżej wymienione warunki – każdy z nich jest bowiem spełniony.

Jak widać, transport kóz jest dosyć skomplikowany. Szalenie istotne jest to, aby dobrać odpowiedni środek transportu, zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo i dostęp do jedzenia oraz wody. Dzięki takim działaniom można nie tylko uniknąć mandatu, ale przede wszystkim oszczędzić kozom wielu nerwów i nieprzyjemności związanych z przewozem.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe