strona główna 5 blog 5 JAK BEZPIECZNIE PRZEWOZIĆ BĘBNY KABLOWE?

JAK BEZPIECZNIE PRZEWOZIĆ BĘBNY KABLOWE?

blog

Choć ogólne zasady przewozu ładunków są powszechnie znane, to niektóre towary wciąż wprawiają w zakłopotanie. Zazwyczaj wynika to z ich gabarytów lub niecodziennych kształtów, które znacząco utrudniają transport. Jednym z takich ładunków są bębny kablowe.

JAK PRZEWOZIĆ KABLE?

Bęben kablowy niewątpliwie jest jednym z najbardziej praktycznych i funkcjonalnych sprzętów służących do przewozu kabli. Dzięki tej stosunkowo prostej jednostce ładunkowej, przewody nie plączą się. Bębny już od wielu lat są stosowane do transportu kabli elektrycznych, światłowodowych, a także różnego rodzaju przewodów oraz lin. Nic więc dziwnego, że ich niecodzienna długość wymaga zastosowania takich rozwiązań. Okrągły kształt bębnów sprawia, że te mogą przemieszczać się po całym środku transportu. Jest to oczywiście sytuacja bardzo niewskazana, ponieważ może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz do zniszczenia wcześniej przygotowanego ładunku. Należy więc obchodzić się z nimi w konkretny sposób.

PRZEWÓZ BĘBNÓW KABLOWYCH W PIGUŁCE

Okrągły kształt tej nietuzinkowej jednostki transportowej znacznie utrudnia jej transportowanie. Bębny kablowe zaleca się więc transportować z osiami w położeniu poziomym. Powinny być zabezpieczone przed jakimkolwiek przemieszczeniem się, co jest możliwe dzięki zastosowaniu klinów przy krawędziach tarcz. Jest to szalenie istotne w przypadku dużej ilości tego typu ładunków – jedynie bębny zabezpieczone obiciem mogą być ustawiane piętrowo, tarcza na tarczy. Nie bez znaczenia pozostaje również dobór środka transportu. Pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia, można stosować do tego celu przyczepy uniwersalne. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak dedykowana przyczepa kablowa, która charakteryzuje się niezwykłą funkcjonalnością. Brak tylnej belki umożliwia szybszy montaż bębnów kablowych, natomiast rurę mocuje się wygodnie na szpulkę z kablem.

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O ROZŁADUNKU BĘBNÓW KABLOWYCH

Transport bębnów kablowych to jedno, natomiast równie ważny jest jego odpowiedni rozładunek. Należy do niego używać odpowiedniego sprzętu – przyda się na przykład wózek widłowy, a nawet dźwig i winda. Jednostek ładunkowych nie wolno zrzucać. Bębny najlepiej transportować za pomocą wideł, stabilnie je na nich opierając – tak przewożone jednostki powinny być ustawione flanszami w stronę kierunku jazdy. Szerokość rozstawu wcześniej wspomnianych wideł jest zależny od wielkości przewożonego bębna, dlatego też należy go w odpowiedni sposób ustawić. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób rozwijania kabli z bębnów. Powinno się ono odbywać w pozycji pionowej – przyjęcie pozycji poziomej podczas tego procesu może bowiem spowodować poplątanie zwojów, co w konsekwencji uniemożliwia dalsze rozwijanie. Bębny kablowe zaleca się przetaczać jedynie na małych odległościach, po płaskim, twardym podłożu, jedynie w kierunku wskazanym na tarczy.

Dzięki powyższym radom przewóz bębnów kablowych odbędzie się bez większych problemów i zagrożeń. Jeśli jednak masz jakieś pytania, odezwij się do nas – pracownicy Auto Paki z chęcią rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości i polecą odpowiedni model przyczepy do transportu ładunków tego typu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe