strona główna 5 blog 5 WYMIANA OPON W PRZYCZEPIE – CZY KONIECZNA?

WYMIANA OPON W PRZYCZEPIE – CZY KONIECZNA?

blog

Pierwszy śnieg to znak, że wymiana opon na zimowe powinna mieć miejsce już jakiś czas temu. Właściciele samochodów zazwyczaj robią to jeszcze w październiku, gdy ryzyko wystąpienia przymrozków wzrasta. Jak wygląda kwestia wymiany opon w przyczepie? Czy trzeba to robić?

OPONY – DLACZEGO NALEŻY JE WYMIENIAĆ?

Ogumienie pojazdu musi być dopasowane do panujących warunków atmosferycznych. Właśnie z tego powodu należy wymieniać opony średnio co pół roku, na przełomie kluczowych pór roku. Dobór odpowiednich opon (letnich lub zimowych) zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, optymalną dynamikę jazdy oraz możliwie krótką drogę hamowania. W Polsce co prawda nie ma prawnego obowiązku używania ogumienia zimowego, natomiast jest to konieczne, by nie sprawiać niebezpieczeństwa na drodze. Nasz kraj jest bowiem jednym z nielicznych, który nie wprowadził jeszcze przepisów regulujących tę kwestię. Sama wymiana jednej opony w samochodzie osobowym to koszt oscylujący w granicach od 30 do 50 złotych.

CZY WYMIENIAĆ OPONY W PRZYCZEPIE?

Posiadacze przyczep bardzo często zastanawiają się, czy wymiana opon w przypadku tego pojazdu również jest konieczna. Wychodzą oni bowiem z założenia, że przyczepa jest ciągnięta przez auto, a więc wystarczy, że samochód ma dobre, dopasowane do warunków atmosferycznych opony. Realia są jednak zupełnie inne – jak się okazuje, ogumienie w pojeździe ciągniętym przez auto również należy wymieniać. Opona do przyczepy, podobnie, jak ogumienie do samochodu, powinna mieć:

– odpowiedni rozmiar,
– dopasowane do konkretnej przyczepy indeksy prędkości,
– odpowiednie indeksy ładowności.

Odpowiednie ogumienie jest inwestycją w bezpieczeństwo użytkownika – wpływa na komfort jazdy oraz pewność na drodze. Historia zna bowiem przypadki, gdy przyczepa wpadła w poślizg – kierowca z łatwością może w takiej sytuacji stracić panowanie nad kierownicą, a w efekcie może dojść do wypadku.

WYMIANA OPON W PRZYCZEPIE – NA TO RÓWNIEŻ ZWRÓĆ UWAGĘ!

Wymiana opon to jednak nie wszystko. Należy zadbać jeszcze o kilka innych, istotnie ważnych aspektów. Jednym z nich jest wyważenie kół – wpływa ono na komfort jazdy, zużycie paliwa oraz równomierną eksploatację samej opony. Ważne jest również to, by sprawdzić ciśnienie w oponach – nieprawidłowo napompowane ogumienie prowadzi bowiem do obniżenia bezpieczeństwa, a także jakości jazdy. Ostatnią już kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest poprawne dokręcenie śrub mocujących, które jest podstawą, by jazda była w pełni bezpieczna dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, szczególnie podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych zimą. Wymiana opon na odpowiednio, dostosowane do pory roku to bardzo ważny obowiązek, który może być kluczowy podczas losowych sytuacji, które mają miejsce w ruchu drogowym.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe