JAK I GDZIE PARKOWAĆ Z PRZYCZEPKĄ? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 JAK I GDZIE PARKOWAĆ Z PRZYCZEPKĄ?

JAK I GDZIE PARKOWAĆ Z PRZYCZEPKĄ?

blog

Parkowanie z przyczepą może przysporzyć wiele kłopotów, nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Dlatego dzisiaj krótki poradnik, o czym warto pamiętać przy manewrowaniu zestawem pojazdów i kilka informacji o tym, gdzie możemy nim stawać!

JAZDA Z PRZYCZEPKĄ PO MIEŚCIE

Problemy z parkowaniem zespołem pojazdów, który składa się z auta i przyczepki, zazwyczaj pojawiają w czasie jazdy po mieście. W końcu innymi zasadami musimy kierować się, gdy poruszamy się po zwykłej trasie, a innymi wśród zabudowań, gdzie ruch jest często większy, pojawiają się piesi i jest mniej miejsca. Dlatego trzeba mieć “oczy dookoła głowy” – tutaj istotną rolę pełnią lusterka, które muszą być dobrze ustawione. Dość ważne jest, aby nie ścinać zakrętów, lepiej jest jeździć na nich większym łukiem. Skręcając w prawo, odpowiednio jest trzymać się lewej krawędzi i analogicznie wybierając drugą stronę również powinno się zadać, lecz tym razem do prawej krawędzi. Uważajmy również przy wyprzedzaniu – przede wszystkim zestaw pojazdów jest zdecydowanie dłuższy niż sama osobówka, także ograniczona jest prędkość, z jaką się jedziemy. Koniecznie musimy poruszyć też kwestie związane z cofaniem. Tutaj najlepiej jest ustawić się prosto do miejsca, gdzie chcemy wjechać (np. do miejsca parkingowego). Nie powinniśmy przyśpieszać czy wykonywać gwałtownych manewrów kierownicą. Ruchy przyczepy najlepiej jest kontrolować w lusterkach bocznych.

JAK PARKOWAĆ Z PRZYCZEPKĄ?

Zacznijmy od tego, gdzie możemy zaparkować. Przepisy prawa nie zakazują samochodom ciągnącym przyczepę parkować w miejscach przeznaczonych dla aut osobowych. Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy utrudniać manewrowania innym pojazdom, które stoją obok nas. Ważne jest też, aby nasz zestaw pojazdów nie powodował żadnych utrudnień w ruchu. Naszym zdaniem, w miarę możliwości warto jest wybierać większe parkingi, gdzie mamy pewność, że nie spowodujemy żadnego zatoru w ruchu podczas wyjazdu z miejsca parkingowego. Istotne jest, aby wszystkie manewry, a zwłaszcza parkowanie, wykonywać bardzo dokładnie – problemem często jest nieodpowiednie załamywanie się przyczepy. W takim przypadku dobrze jest się cofnąć i naprostować nasz sprzęt. Oczywiście podkreślmy, że nie warto jest od razu “rzucać się na głęboką wodę”. Lepiej jest na początku poćwiczyć parkowanie na placu manewrowym, dzięki czemu później będziemy czuć się zdecydowanie pewniej

ZABEZPIECZENIE TOWARU NA PRZYCZEPIE

Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem jazdy, bardzo ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć przewożone towary. Konieczne jest to oczywiście ze względów bezpieczeństwa, zwłaszcza przy nagłych manewrach dojść może do przesunięcia się ładunku. Świadomość tego, że zadbaliśmy o wszystko odpowiednio wpłynie też pozytywnie na naszą psychikę i będziemy mogli skupić się na jeździe, zamiast myśleć o tym, co się dzieje z tyłu. Czego użyć do zabezpieczenia towaru? Wszystko zależy od tego, co transportujemy. Dobrze sprawdzić może się plandeka lub też specjalna siatka. Pod uwagę koniecznie powinniśmy wziąć także specjalistyczne pasy lub liny!

Parkowanie z przyczepą to bez wątpienia trudny manewr, który naszym zdaniem na początku warto poćwiczyć w bezpiecznym miejscu!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe