BEZPIECZNA JAZDA Z PRZYCZEPKĄ SAMOCHODOWĄ - O CO WARTO ZADBAĆ? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 BEZPIECZNA JAZDA Z PRZYCZEPKĄ SAMOCHODOWĄ – O CO WARTO ZADBAĆ?

BEZPIECZNA JAZDA Z PRZYCZEPKĄ SAMOCHODOWĄ – O CO WARTO ZADBAĆ?

blog

Jazda z przyczepką potrafi być niebezpieczna, ponieważ często trudno kontrolować jej ruchy i może stać się niemałym zagrożeniem na drodze. Jest jednak dość pomocna w przypadku przeprowadzki czy remontu. Doświadczenie kierowcy czasami może niewiele dać w kontekście możliwości jej opanowania. Podpowiadamy, jak bezpiecznie jeździć z przyczepką i nie martwić się o swoje bezpieczeństwo. 

NIE PRZESADZAJ Z WAGĄ

Przeładowana przyczepa może sprawić wiele kłopotów. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem podróży koniecznie sprawdź, jak wygląda maksymalna ładowność tej, którą posiadasz oraz z jak dużym bagażem możesz jeździć według Twojej kategorii prawa jazdy. Zupełnie inaczej wygląda kwestia prowadzenia samochodu z przyczepką towarową i kempingową. Ważne są również możliwości Twojego pojazdu, ponieważ nie wszystkie auta poradzą sobie z każdym rodzajem tego sprzętu. Warto wgłębić się w przepisy, regulujące dopuszczalną wagę przyczepy, którą możesz prowadzić.

JAK ROZŁOŻYĆ CIĘŻAR NA PRZYCZEPIE?

Nie zapomnij o odpowiednim rozłożeniu ciężaru – ważne jest, aby największe i najcięższe rzeczy układać z przodu przyczepki. Nigdy nie kładź ładunku o największej wadze na tyle oraz nie umieszczaj ciężkiego asortymentu na wysokości – zawsze powinien znajdować się na podłodze. Stosuj się również do obowiązujących do przepisów – nie możesz przewozić cięższych rzeczy niż te, na które pozwala Ci prawo jazdy.

JEDŹ ODPOWIEDZIALNIE

Podróżowanie z przyczepą potrafi być trudne. Pierwsza jazda z większym ładunkiem na trasie może przysporzyć Ci wiele stresu. Grunt to stosować się do odpowiednich zasad prowadzenia samochodu z dużym obciążeniem. Przede wszystkim unikaj gwałtownego hamowania oraz staraj się robić to delikatnie, wyczuwając ruchy przyczepki, ponieważ jeśli zrobisz to porywczo możesz sprawić, że auto wpadnie w poślizg, co może doprowadzić do tragedii. Miej na uwadze, że w razie jakiegokolwiek zagrożenia przyczepa da się we znaki – może impulsywnie się poruszać i wężykować. Należy wtedy delikatnie przyspieszyć i kontrolować ruchy – w tej sytuacji klucz to opanowanie. Nie daj ponieść się swoim nerwom i nie panikuj, ponieważ problemy podczas jazdy z załadunkiem zdarzają się nawet najlepszym.

Przyczepka samochodowa może sprawiać wiele kłopotów. Jeśli jednak zastosujesz się do odpowiednich rad i zadbasz o bezpieczeństwo w trakcie jazdy nie powinieneś się przejmować. Klucz to zachować ostrożność i odpowiednio się przygotować.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe