WYMAGANE OŚWIETLENIE PRZYCZEPY SAMOCHODOWEJ - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 WYMAGANE OŚWIETLENIE PRZYCZEPY SAMOCHODOWEJ – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

WYMAGANE OŚWIETLENIE PRZYCZEPY SAMOCHODOWEJ – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

blog

Jazda z przyczepką zdecydowanie różni się od poruszania się jedynie samochodem. Warto mieć jednak na uwadze, że taki zespół pojazdów – podobnie, jak każdy inny dopuszczony do ruchu drogowego – musi posiadać sprawne oświetlenie zewnętrzne. Należy zadbać o to nie tylko ze względu na chęć uniknięcia mandatu, ale również z uwagi na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

PRZEPISY ODNOŚNIE OŚWIETLENIA PRZYCZEPY SAMOCHODOWEJ

Wielu kierowców, szczególnie tych, którzy korzystają z przyczepy samochodowej po raz pierwszy, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest jej odpowiednie oświetlenie. Ten element umieszczony jest niemal na całym tyle pojazdu, w związku z czym ważne jest jego naświetlenie. Odpowiednie oznakowanie zapewnia zmniejszenie ryzyka ewentualnego wypadku, a ponadto chroni kierowcę przed mandatem. Obowiązkowe światła, w które musi być wyposażona każda przyczepa to:

  • – kierunkowskazy – dwie sztuki widoczne z tyłu przyczepy,
  • – światła awaryjne – dwie żarówki; te same lampy, które pełnią funkcję kierunkowskazów,
  • – światła “stop” – podobnie, jak w poprzednim przypadku, oświetlenie widoczne z tyłu przyczepy,
  • – światła pozycyjne tylne – dwie sztuki, również widoczne z tyłu przyczepy,
  • – oświetlenie tablicy rejestracyjnej – naświetla całą jej powierzchnię,
  • – odblaski boczne – o żółtej barwie i kształcie innym niż trójkąt kształcie – powinny być zamocowane nie dalej niż 3 m od przodu przyczepy i nie dalej niż 1 m od tyłu przyczepy, jeśli mierzymy od zaczepu kulowego,
  • – trójkątne odblaski tylne – dwie sztuki, umieszczone na tyle przyczepy,
  • – odblaski przednie – minimum dwie żarówki o białym kolorze, umieszczone maksymalnie 150 mm od najbardziej zewnętrznego punktu szerokości pojazdu,
  • – światło przeciwmgłowe tylne – umiejscowione z lewej strony na końcu przyczepy (jedna sztuka).

DODATKOWE WYMAGANIA OŚWIETLENIA PRZYCZEPY

Przed zakupem lub wynajmem przyczepy należy ją dokładnie zmierzyć. Od wymiarów zależne jest dodatkowe oświetlenie, które będzie wymagane. Przyczepy o szerokości powyżej 1,6 m muszą posiadać światła pozycyjne przednie. Gdy szerokość przekracza 2,1 m, konieczne jest wyposażenie zespołu pojazdu w światła obrysowe przednie i tylne. W przypadku długości większej niż 6 m, przyczepa powinna mieć lampy pozycyjne boczne. Ponadto, każda przyczepka o wadze przekraczającej 750 kg musi posiadać światło cofania umiejscowione z tyłu po prawej stronie.

OŚWIETLENIE PRZYCZEPKI – CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ?

Jak widać, w Polsce obowiązują bardzo konkretne przepisy dotyczące rodzaju i umiejscowienia konkretnego naświetlenia pojazdu. Co ważne, oświetlenie inne niż wymienione powyżej jest zabronione – znajomość zasad jest konieczna, aby uniknąć jakiegokolwiek zagrożenia. Światła muszą być dopasowane do odpowiednich wymiarów. Czasami warto wypożyczyć przyczepę ze sprawdzonego źródła – korzystając z usług Auto Paki możesz mieć pewność, że wszystkie wymienione warunki zostaną spełnione.

Sprawne i kompletne oświetlenie to podstawowy warunek, by móc czuć się bezpiecznie na drodze i nie sprawiać na niej zagrożenia. Choć niektóre przyczepy (zarejestrowane w latach 80-tych), mogą być wyłączone z obowiązku posiadania niektórych lamp, to mimo wszystko warto w nie zainwestować.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe