strona główna 5 blog 5 WYBÓR PRZYCZEPKI SAMOCHODOWEJ – CZYM SIĘ KIEROWAĆ PODCZAS ZAKUPU?

WYBÓR PRZYCZEPKI SAMOCHODOWEJ – CZYM SIĘ KIEROWAĆ PODCZAS ZAKUPU?

blog

Planujesz zakup przyczepy samochodowej? Nie wiesz, którą wybrać? Podpowiemy, czym kierować się w czasie wyboru idealnego sprzętu!

JAK WYBRAĆ PRZYCZEPKĘ SAMOCHODOWĄ?

Pytaniem, jakie zadaje sobie wiele osób rozważających zakup przyczepki samochodowej jest to, czy zdecydujemy się na używaną czy też nową. Pamiętajmy jednak, że kiedy wybieramy sprzęt, który wcześniej już był użytkowany nie mamy stuprocentowej pewności co do jego stanu. Nawet jeśli na “pierwszy rzut oka” wszystko wygląda dobrze to zwłaszcza, gdy nie jesteśmy specjalistami ciężko nam jest ocenić czy całość jest na pewno w pełni sprawna. Wielu z nas nie zwraca uwagi na drobne elementy, które mogą być powyginane, do tego ciężko jest stwierdzić ewentualne przeciążenia, a także np. czy przyczepa brała wcześniej udział w wypadkach. Przy podejmowaniu decyzji musimy wziąć też pod uwagę uprawnienia, jakie posiadamy. W przypadku kategorii B możemy:

  • – prowadzić zespołem pojazdów, na który składa się auto nie przekraczające 3,5 t i przyczepą lekką, czyli nie cięższą niż 750 kg (w sumie 4,25 tony),
  • – prowadzić zespołem pojazdów z przyczepą inną niż lekka, jeśli cały zestaw jest nie cięższy niż 3,5 tony.

W przypadku innego rodzaju sprzętu konieczny może być kod 96 czy też kategoria B+E.

RODZAJE PRZYCZEP

Istnieją różne rodzaje przyczep. Najbardziej znanym podziałem jest ten na jedno- i wieloosiowe. Pierwsze wskazane zazwyczaj polecane są dla aut osobowych, ponieważ stosunkowo prosto można kierować zespołem pojazdów z tego typu sprzętem. Znajdziemy tutaj przyczepki lekkie (DMC do 750 kg) i ciężarowe (DMC 1800 kg). Świetnie nadadzą się do przewożenia mebli, różnego rodzaju sprzętów, większych bagaży, lecz również motocykli. Większe to przyczepy dwuosiowe, które zazwyczaj wymagają od nas już konkretnych uprawnień. Często wyposażane są one w dodatkowe akcesoria, które ułatwiają nam ściągnięcie przewożonego ładunku, czy też zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze. Warto też wskazać różnicę pomiędzy skręcanymi, które zazwyczaj nie posiadają otwierane burty i sprawdzają się do domowego użytku. Drugą opcją są spawane, znacznie bardziej profesjonalne, dające nam więcej możliwości.

KTÓRA PRZYCZEPA BĘDZIE NAJLEPSZA DLA CIEBIE?

To, jaki model wybrać w dużej mierze zależy od naszych potrzeb. Jeśli potrzebujemy przyczepy na tak zwany “domowy użytek”, najlepiej sprawdzą się modele lekkie, którymi niemal każdy z nas może kierować. Są one mniejsze, dzięki czemu nie ma problemu z ich przechowywaniem. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś do wykonywania działań związanych z naszą działalnością gospodarczą to warto wziąć pod uwagę większe modele, jednak pamiętajmy, że my lub nasi pracownicy powinni mieć dodatkowe uprawnienia, ponieważ dają nam one wiele możliwości.

Jaką przyczepę wybrać? Dużo zależy od naszych indywidualnych potrzeb, dlatego pod uwagę należy wziąć naprawdę wiele aspektów.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe