PRZYCZEPA KEMPINGOWA A KAMPER - CO LEPIEJ WYBRAĆ? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 PRZYCZEPA KEMPINGOWA A KAMPER – CO LEPIEJ WYBRAĆ?

PRZYCZEPA KEMPINGOWA A KAMPER – CO LEPIEJ WYBRAĆ?

blog

Wakacje na łonie natury, bez zobowiązań i z poczuciem wolności? To właśnie caravaning! Wypoczynek w pojeździe kempingowym to bardzo ciekawe doświadczenie, które co roku zyskuje więcej zwolenników. Wiele osób zastanawia się jednak nad szczególnym wyborem. Widząc przed sobą dwie opcje – przyczepę kempingową oraz kamper, nie wiedzą na co powinni się zdecydować. Zdania na ten temat są bardzo podzielone, a decyzja powinna zostać podjęta biorąc pod uwagę szereg różnych czynników. Podpowiadamy kiedy warto wybrać przyczepę, a kiedy kamper.

PODRÓŻ W KAMPERZE

Kamper to samochód, który jednocześnie stanie się Twoim domem. W środku pojazdu znajdziesz różnorodne wyposażenie potrzebne Ci do komfortowego wypoczynku w wybranym przez Ciebie miejscu. Nie musisz martwić się o dostęp do wody, gazu, czy prądu – wszystko znajduje się w wewnątrz kampera! Aby móc prowadzić wspomniany pojazd musisz posiadać prawo jazdy kat B. Jazda kamperem jest dosyć wymagająca, potrzebujesz sporo siły, by móc prawidłowo się nim poruszać. Prowadzenie pojazdu można porównać do jazdy samochodem dostawczym. Wymaga to trochę wprawy, ale gdy tylko się skupisz z pewnością sobie poradzisz. Jeśli chodzi o sam nocleg kamper jest ogromnie wygodny – po prostu podjeżdżasz na wybrane przez Ciebie, wyznaczone miejsce i możesz korzystać z jego dobroci! Jeśli chodzi o samo podróżowanie, jeśli nie chcesz poruszać się transportem publicznym, to kamper musi towarzyszyć Ci nieustannie. W większości miast znajdziesz jednak miejsca parkingowe dedykowane właśnie tym pojazdom.

WYGODA W PRZYCZEPIE KEMPINGOWEJ

Przyczepa, tak jak kamper wyposażona jest we wszystko, co jest Ci potrzebne do komfortowego biwakowania. Jazda z przyczepą jest jednak dużo bardziej wymagająca. Musisz nauczyć się odpowiednio manewrować samochodem, by móc kontrolować jej ruchy i uniknąć wężykowania. Do prowadzenia przyczepy również potrzebujesz prawa jazdy kat B, ale jeśli waga twojego samochodu i pojazdu, który za sobą ciągniesz przekroczy 3,5 tony – musisz zdobyć dodatkowe uprawnienia. Tą wagę przekroczyć jest łatwo, ponieważ zazwyczaj przyczepę jest w stanie uciągnąć tylko duże, masywne auto. Nocleg wymaga więcej poświęcenia niż przy kamperze – przyczepę musisz ustawić, odpiąć, podeprzeć, załadować do niej wodę i podłączyć do prądu. Decydując się na taki rodzaj podróży jesteś zdecydowanie bardziej mobilny. Przyczepę możesz najzwyczajniej zostawić na polu kempingowym i bez problemu poruszać się samochodem. Zyskujesz także więcej miejsca – masz jednocześnie mobilny dom, w którym możesz bardzo dużo przechować i samochód, który także wiele pomieści.

CO SPRAWDZI SIĘ LEPIEJ?

Jeśli dużą rolę grają dla ciebie koszty podróży, wiedz, że kamper jest zdecydowanie droższy. Tak duży pojazd spala zdecydowanie więcej, niż samochód do którego przyłączona jest przyczepka. Jeśli chodzi o wynajem kamper też wypada drożej, a przyczepy można znaleźć w naprawdę przystępnych cenach. Kamper najbardziej spodoba się rodzinom z maksymalnie dwójką dzieci, sportowcom, czy miłośnikom wycieczek objazdowych. Przyczepa pomieści duże rodziny, zadowoli początkujących biwakowiczów i da wygodę tym, którzy planują jednodniowe wycieczki.

Bardzo trudno obiektywnie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Wybór pojazdu kempingowego to niesamowicie subiektywna sprawa. Klucz to zwrócić uwagę na cel podróży, indywidualne wymagania i potrzeby osób podróżujących. Dokładnie przemyśl to, jak chcesz by wyglądał Twój wyjazd, a na pewno podejmiesz dobrą decyzję!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe