ZAREJESTROWANIE I UBEZPIECZENIE NOWEJ PRZYCZEPKI - JAK TO ZROBIĆ? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 ZAREJESTROWANIE I UBEZPIECZENIE NOWEJ PRZYCZEPKI – JAK TO ZROBIĆ?

ZAREJESTROWANIE I UBEZPIECZENIE NOWEJ PRZYCZEPKI – JAK TO ZROBIĆ?

blog

Stałeś się właśnie właścicielem przyczepy? Koniecznie musisz wiedzieć, co zrobić zanim wyjedziesz nią na ulicę. Dlatego właśnie dzisiaj podejmiemy temat, jak zarejestrować i ubezpieczyć tego typu pojazd.

PRZYCZEPA A PRZEPISY PRAWA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przyczepa jest kwalifikowana jako pojazd, pomimo tego, że jednak nie posiada ona własnego napędu. Związane jest to z faktem, że może poruszać się będąc połączona z innym pojazdami, jak na przykład samochody czy też maszyny rolnicze. Przyczepy dzieli się na kilka kategorii – najbardziej popularnymi są modele lekkie, o DMC do 750 kilogramów, z których korzystać może każdy z nas, oczywiście jeśli posiada prawo jazdy kategorii B. Nie ma obowiązku posiadania tutaj hamulca najazdowego. Wśród innych rodzajów wskazać możemy tutaj jeszcze przyczepy kempingowe. Jest to naprawdę szeroka kategoria i to, jakie uprawnienia potrzebujemy, żeby z nich korzystać często jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od konkretnego modelu. Inną grupą są przyczepy ciężkie, których waga 4250 kilogramów, i tutaj konieczny może być tak zwany kod 96 lub kategoria B+E. Istnieje wiele też specjalnych przyczep, które zazwyczaj są wykorzystywane przy okazji prowadzenia działalności gospodarczej, jak np. lawety.

JAK PRZEBIEGA REJESTRACJA PRZYCZEPY?

Przebieg procesu rejestrowania przyczepy jest prosty, niezależnie od tego czy wybrałeś model nowy, zakupiony w salonie czy też używany z rynku wtórnego. Zarówno, w pierwszej i drugiej sytuacji konieczna będzie wizyta w Wydziale Komunikacji. Co będzie nam potrzebne? Do rejestracji konieczna jest homologacja, faktura lub inny dokument poświadczający nabycie przyczepy oraz specjalny formularz, który bardzo często możemy pobrać z internetu lub otrzymać go w urzędzie. Pamiętajmy, że potrzebujemy również ubezpieczenia. Z rejestracją przyczepy wiążą się także koszty: musimy zapłacić chociażby za tablicę rejestracyjne czy też nowy dowód rejestracyjny.

UBEZPIECZENIE PRZYCZEPY SAMOCHODOWEJ

Przejdźmy teraz do zagadnień związanych z ubezpieczeniem przyczepy. Niestety, wbrew temu co wielu się wydaje nie wystarczy tutaj wyłącznie ubezpieczenie pojazdu, który ciągnie. Jest tak ze względu chociażby na fakt, że nasza przyczepa może spowodować szkody, również gdy stoi sama, nie połączona z żadnym samochodem. Od czego zależy cena? Tutaj wymienić możemy między innymi:

  • – model i masa przyczepy,
  • – rok produkcji,
  • – wiek właściciela,
  • – jego doświadczenie.

Ubezpieczyć przyczepę możemy zarówno bezpośrednio u agenta, lecz też wiele firm daje nam możliwość załatwienia tej sprawy przez infolinię lub online.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup przyczepy. Jeśli rozważamy takie rozwiązanie to koniecznie pamiętajmy, że procedury są podobne jak po zaopatrzeniu się w nowe auto.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe