strona główna 5 blog 5 WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HAKACH HOLOWNICZYCH!

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HAKACH HOLOWNICZYCH!

blog

Hak holowniczy jest w stanie często uratować nas z różnych, trudnych sytuacji! Co trzeba wiedzieć, zanim zainstalujemy tego typu hak? Dzisiaj najważniejsze informacje dla wszystkich posiadaczy samochodów!

PRZEPISY A HAK HOLOWNICZY

Zacznijmy od tego, co mówi obowiązujące prawo na temat posiadania i instalacji przy samochodzie haka holowniczego. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że auto musi przejść dodatkowy przegląd w profesjonalnej placówce po tym, jak zostanie hak zainstalowany. Koniecznie jest, aby adnotacja na ten temat dodatkowo pojawiła się w dowodzie rejestracyjnym – do tego konieczna jest wizyta w urzędzie. Nie jest konkretnie narzucone przez przepisy, jaki hak możemy sobie założyć czy też możemy zrobić to samodzielnie bądź musimy zaangażować specjalistę.

DOBÓR ODPOWIEDNIEGO HAKA

Dobór haka może nam przysporzyć problemów. Zasadniczo, przy nowych autach często wymagany jest konkretny hak, który adekwatny jest do danego modelu. Jeśli chodzi o wyroby bardziej uniwersalne to znaleźć możemy te z tak zwaną odkręcaną kulą, gdzie całość chowamy w sposób manualny. Są one tanie i łatwo dostępne. Drugim rozwiązaniem są te ze specjalną sprężyną, które posiadają prowadnicę. Są one zdecydowanie bardziej wygodne, jednak są dużo droższe, dlatego warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie – co będzie lepsze.

HAK I HOMOLOGACJA

Koniecznie należy wspomnieć, że hak powinien posiadać homologację. Co to jednak konkretniej oznacza? Homologacja, to nic innego jak specjalne oznaczenie, które poświadcza, że dany produkt został dopuszczony do obrotu przez właściwy organ – spełnia on narzucone normy, np. związane z bezpieczeństwem, wytrzymałością i dopasowaniem. W przypadku haków możemy znaleźć następujące oznaczenia małe “e” i wielkie “E”. Pierwszego się już nie stosuje, jednak na rynku wciąż znajdziemy tego typu produkty i możemy je bez obaw kupować.

DLACZEGO WARTO?

Warto jest zadać sobie pytanie – po co kupować hak holowniczy? Jego instalacja niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści, wymienimy tutaj chociażby:

  • większe zabezpieczenie tyłu naszego auta w razie stłuczki,
  • możliwość przyczepienia przyczepy campingowej lub przyczepki z dodatkowym bagażem,
  • łatwiejszy przewóz dużych zwierząt,
  • możliwość holowania drugiego auta w razie awarii.

Oczywiście to tylko najważniejsze zalety, dlatego naszym zdaniem rzeczywiście warto zdecydować się na instalację.

Hak holowniczy rzeczywiście bardzo często może nam się przydać. Pamiętajmy jednak, aby wybierać sprawdzone modele, które odpowiednio zostaną założone.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe