PRZEWÓZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH NA PRZYCZEPIE - Autopaka
strona główna 5 blog 5 PRZEWÓZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH NA PRZYCZEPIE

PRZEWÓZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH NA PRZYCZEPIE

blog

Podczas remontu przyczepa samochodowa może być na wagę złota. Przed wykorzystaniem należy pamiętać o bardzo ważnych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego dzisiaj wszystko, co musisz wiedzieć zanim zorganizujesz transport materiałów budowlanych na własną rękę.

SAMODZIELNY PRZEWÓZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH: O CZYM PAMIĘTAĆ

Samodzielny przewóz materiałów budowlanych z wykorzystaniem przyczepy może być naprawdę wygodnym, a zarazem stosunkowo tanim rozwiązaniem. Nie generuje on niepotrzebnych kosztów – poza niezbędnym paliwem. Oczywiście tylko jeśli sami jesteśmy właścicielami tego typu pojazdu. Jeśli planujemy przyczepę wypożyczyć, to i tak koszt wynajmu jest zdecydowanie tańszy, niż skorzystanie z usług firmy transportowej. Pamiętajmy, że przecież przyczepkę lekką o DMC do 3,5 tony możemy ciągnąć bez żadnych dodatkowych uprawnień – wystarczająca jest tu kategoria B prawa jazdy. To jest pierwsza rzecz, o której koniecznie trzeba pamiętać: jeśli mamy do dyspozycji tego typu model, nie możemy go przeładować! Na uwadze trzeba mieć tutaj kwestie bezpieczeństwa, a także wysoki mandat, jaki grozi na poruszanie się przeładowaną przyczepą. Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem jest sposób zabezpieczenia ładunku. Warto przypilnować, aby się nie przemieszczał, co nie tylko stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, lecz również jest dużym źródłem dyskomfortu dla kierowcy. Dodatkowo, musimy przyjąć nieco odmienny styl jazdy, niż zazwyczaj. Z przyczepą należy poruszać się wolniej (mając na uwadze ograniczenia narzucone przez przepisy prawa) czy też spokojniej wchodzić w zakręty. Jeśli będzie to nasz pierwszy raz z przyczepą, warto jest przejechać się bez ładunku, aby wyczuć sprzęt.

PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZEŃSTWO!

Jak odpowiednio zabezpieczyć przewożone ładunki? Wiele zależy od tego, co planujemy transportować. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby równomiernie rozmieścić ciężkość. Zasadniczo – najwięcej ważące obiekty umieścić na bokach i do ich unieruchomienia wykorzystać specjalnie dopasowane pasy. W przypadku lekkich, aczkolwiek dużych rzeczy dobrze sprawdzać się mogą liny albo też dostosowane do tego gumy. Świetnie będzie, dodatkowo wyposażyć się w siatkę lub plandekę – lepiej jednak, aby stanowiła dodatek, niż by zastępstwem pasów czy liny.

PRZEWÓZ MATERIAŁÓW SYPKICH: CZY MOŻNA NA PRZYCZEPIE?

Dobrze wiemy, że przy okazji remontu czy też budowy przewozi się różne rzeczy – również materiały sypkie. Dlatego właśnie dobrze jest się zastanowić, czy możemy je transportować na przyczepie. Teoretycznie tak, jednak może okazać się to trudne. Zgodnie z przepisami prawa, konieczna będzie nam do tego porządna skrzynia transportowa, a także dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci plandeki. Bez tego narażamy się na wysoki mandat! Jeśli, mamy do przewiezienia rzeczywiście dużą ilość sypkich materiałów warto jest rozważyć profesjonalne wsparcie – np. wynajęcie wywrotki.

Przewóz materiałów budowlanych na przyczepie bez wątpienia jest dużym ułatwieniem. Ważne jest jednak, aby dla naszego bezpieczeństwa, a także innych uczestników ruchu drogowego, pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i przestrzeganiu przepisów!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe