PRZYCZEPY CIĘŻKIE - JAK WYBRAĆ? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 PRZYCZEPY CIĘŻKIE – JAK WYBRAĆ?

PRZYCZEPY CIĘŻKIE – JAK WYBRAĆ?

blog

Zakup przyczepy samochodowej nie zawsze jest prosty. Rynek oferuje ogromny wybór produktów, w którym łatwo się zgubić. Kupując przyczepę powinieneś precyzyjnie określić oczekiwania dotyczące jej parametrów, czy ładowności. Równie ważna jest jej wielkość, a przede wszystkim masa. Jeśli masz prawo jazdy kategorii B możesz prowadzić ciężkie przyczepy. A więc jaką najlepiej wybrać, by później nie żałować? 

 

PRZYCZEPY CIĘŻKIE, CZYLI JAKIE?

Przyczepy dzieli się na lekkie i ciężkie w zależności od ich gabarytów – wielkości i ciężkości. Najwięcej określa jednak masa. Zakłada się, że przyczepy ciężkie zaczynają się od 750 kg, a kończą na 3.5 tony. Są produkowane, by móc przewozić rzeczy o dużej wadze i być pomocą chociażby przy przeprowadzkach, czy na budowie. Zostały skonstruowane tak, żeby zapewniać trwałość. Są wyposażone w dodatkowe wzmocnienia, dzięki czemu można nimi bezpiecznie przewozić nawet bardzo ciężkie towary. Jeśli klient ma specjalne wymagania, w przyczepach można wykorzystać resory, czy system wahaczy, zazwyczaj od 2 do 4. Burty przyczep ciężkich wykonuje się z aluminium lub ze stali. Są zdecydowanie bardziej solidne niż przyczepy lekkie i pozwalają na przewóz naprawdę ciężkich towarów. Lekkie modele są w stanie przewieźć meble ogrodowe, czy niezbyt ciężkie wyposażenie domowe.

 

PORUSZANIE SIĘ Z PRZYCZEPĄ

Pamiętaj, że każda przyczepa powinna być odpowiednio oznakowana. Obejmuje to między innymi światła awaryjne, światła stopu oraz podświetlaną tablicę rejestracyjną. Samochodem z przyczepą nie możesz poruszać się tak samo jak bez niej. Na terenie zabudowanym możesz poruszać się maksymalnie 50 km/h. Poza terenem zabudowanym obowiązują Cię zupełnie inne przepisy. Przykładowo, jadąc na drodze dwujezdniowej musisz poruszać się do 80 km/h, a auto osobowe może jechać z prędkością 120 km/h. Pamiętaj również, by regularnie sprawdzać stan techniczny przyczepy. Szczególną uwagę zwróć na hak, który powinien być nasmarowany i odpowiednio zadbany. Zwróć także uwagę na instalacje elektryczną i hamulec najazdowy. Jazda z przyczepą wymaga dużo praktyki. Trzeba być  bardzo uważnym i dbać o bezpieczeństwo swoje, jak i współpasażerów, czy innych uczestników ruchu drogowego.

 

JAKĄ PRZYCZEPĘ WYBRAĆ?

Przyczepy są w gruncie rzeczy bardzo do siebie podobne. Posiadają te same elementy – ramę konstrukcyjną, oś na belce skrętnej, podłogę, dyszel, czy burty. Zazwyczaj różnią się wytrzymałością – grubsze ścianki sprawiają. że jest ona bardziej solidna. Mają także różne wyposażenie – znajdziesz przyczepy z plandeką PCV, czy podwyższonymi burtami, a nawet plandeką metalową. Zastanów się co konkretnie będziesz przewoził przyczepą. Im cięższy ładunek, tym solidniejsza przyczepa. Waga to kluczowe kryterium, który powinieneś kierować się przy zakupie

 

Jeśli wybór nadal wydaje Ci się trudny, z pewnością w wyborze pomogą Ci konsultanci. Zadzwoń, lub przyjedź na miejsce w którym chcesz kupować przyczepę i dopytaj o najbardziej nurtujące Cię kwestie.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe