CZYM SĄ INSTALACJE 7 I 13 PIN? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 CZYM SĄ INSTALACJE 7 I 13 PIN?

CZYM SĄ INSTALACJE 7 I 13 PIN?

blog

Czym są instalacje elektryczne i po co nam one? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważny jest wybór odpowiedniej, zarówno jeśli chodzi o przepisy prawa, jak i bezpieczeństwo. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości w tym artykule, dlatego zapraszamy do lektury!

WIĄZKA: 7 CZY 13 PIN?

Wielu wskazane oznaczenia mogą nic nie mówić. Dlatego właśnie dobrze jest zacząć od podstaw i wytłumaczyć czym są instalacje elektryczne w kontekście przyczep. Gdy planujemy wyposażyć auto w hak holowniczy, który będzie wykorzystywany do ciągnięcia przyczepy, koniecznie trzeba pamiętać, że należy do niej pociągnąć prąd. Służy on między innymi do odpowiedniego funkcjonowania i oświetlenia sprzętu. Do tego właśnie niezbędna będzie instalacja z pasującą wiązką. Wybierając tę należy mieć na uwadze wielkość ciągniętej przyczepy oraz model samochodu (przy nowszych pojazdach mogą pojawić się dodatkowe wymagania).

KIEDY 7 PIN?

Najprostszym rozwiązaniem jest instalacja 7 pin. Wystarczająca jest w przypadku przyczepy lekkiej, to znaczy ważącej do 750 kilogramów (aby ciągnąć ten sprzęt wystarczy jedynie prawo jazdy kategorii B). Jednocześnie należy podkreślić, że wspomniana instalacja nie obsługuje światła cofania – jest ona jedynie w stanie zasilić energią elektryczną takie oświetlenie jak:

  • ● “stopkę”,
  • ● kierunkowskazy,
  • ● światła przeciwmgielne,
  • ● światła pozycyjne.

Wskazane rozwiązanie odciąża instalację elektryczną auta, jednak nie można zapomnieć o wyposażeniu wiązki w odpowiedni moduł – inaczej instalacja może zostać spalona.

PO CO NAM 13 PIN?

Rozwiązaniem, które daje więcej możliwości jest instalacja 13 pin. Jest to dobra opcja przy przyczepach cięższych niż 750 kilogramów. Z pewnością zapewni niezbędne oświetlenie – łącznie ze światłami cofania. Jest to też świetna opcja dla posiadaczy kempingów, szczególnie, że przypadku tych pojazdów niezwykle ważne jest zapewnienie stałego napięcia elektrycznego. Warto wspomnieć również, że nie musimy się przejmować, jeśli postawiliśmy na wiązkę 13 pin, a potrzebna jest 7 pin. Na rynku jest możliwość zakupienia specjalnego adaptera. Dodajmy też, że 13 pin współgra z czujnikami parkowania, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort podróży.

Wiązka elektryczna odgrywa bardzo ważną rolę dla właścicieli przyczepek. Pamiętajmy o nich, kiedy instalujemy hak holowniczy, dzięki czemu znacząco ułatwimy sobie kwestie związane z dostarczeniem prądu do przyczepy.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe