Bagażniki dachowe - wszystko, co musisz wiedzieć - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Bagażniki dachowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Bagażniki dachowe – wszystko, co musisz wiedzieć

blog

Często pakując się na wakacje możesz odnieść wrażenie, że zabierasz ze sobą pół majątku. Jest to szczególnie widoczne, gdy mowa o wspólnym wypoczynku z rodziną. Nagle samochód okazuje się  zbyt mały, bagażnik pęka w szwach, każdy ma pod nogami kilka toreb, a to jeszcze nie wszystko… Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tego koszmaru?

Bagażnik dachowy – dodatkowa przestrzeń dla podróżujących

Bagażnik dachowy stanowi uzupełnienie klasycznego kufra znajdującego się z tyłu samochodu. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą tam zmieścić swoich rzeczy. Warto zauważyć, że bagażnik dachowy to tak naprawdę podstawa, którą można rozbudować, na przykład zakładając boks, czyli taką dodatkową walizkę, w której małe rzeczy (np. ubrania, buty, zabawki) będą zupełnie bezpieczne. Oprócz tego belki da się rozbudować o konstrukcje podtrzymujące rowery, narty czy nawet… deski surfingowe. Oczywiście elementy te są w razie potrzeby łatwe do zdemontowania, co znaczy, że jednego dnia można przewozić na dachu samochodu rower, a drugiego boks.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu bagażnika?

Na początku warto podkreślić, że nie istnieje coś takiego jak uniwersalny bagażnik dachowy. Producenci niektórych samochodów przewidzieli, że przyszli właściciele będą chcieli rozbudować swoje auto o tego typu dodatek, dlatego też umieścili specjalnie otwory i wykończenia, ułatwiające instalację. Jednak zdecydowana większość aut nie jest przystosowana do montażu bagażnika dachowego, dlatego montowanie odbywa się za pomocą gumowej stopy, która umieszczana jest bezpośrednio pod górną częścią drzwi, co pozwala na jej unieruchomienie. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, jaki rodzaj uchwytu wybrać, powinien skonsultować to ze sprzedawcą, który pomoże wybrać spośród belek stalowych i aluminiowych oraz aluminiowych aerodynamicznych. Najtańsze systemy mocowania kosztują już około 300 złotych, a te najdroższe nawet kilka razy tyle, ponieważ mają większą odporność na zarysowania i działanie czynników zewnętrznych oraz są lżejsze niż ich tańsze odpowiedniki. Jednym z lepszych producentów bagażników dachowych na rynku jest Thule, który posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów dobrej jakości.

Co jeszcze musisz wiedzieć będąc posiadaczem bagażnika dachowego?

Jeżeli bagażnik zostanie zakupiony, pamiętaj, że odpowiednie użytkowanie zapewnia długą żywotność sprzętu. Przede wszystkim upewnij się, iż został wybrany odpowiedni model, pasujący do samochodu. Koniecznością jest także przeczytanie instrukcji przed montażem, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń wynikających z nieprawidłowej instalacji. Ważne jest także, aby nie przekraczać określonej przez producenta ładowności, a przed wyjazdem w dłuższą podróż warto zrobić przejażdżkę testową, bowiem obciążone auto jest nieco mniej zwrotne, a kierowca bardziej odczuwa duży ładunek. Dla zachowania bezpieczeństwa wskazane jest nie przekraczać prędkości 130 km/h i unikać korzystania z myjni automatycznych. Przed każdym wyjazdem obowiązkowo upewnij się, że bagaż jest stabilnie przymocowany.

Bagażnik dachowy może okazać się niezastąpiony nie tylko przy wyjeździe na rodzinne wakacje, lecz także wtedy, gdy chce się przewieźć rower lub deskę windsurfingową. W dzisiejszych czasach takie rozwiązanie jest bardzo popularne, a co za tym idzie, korzystne cenowo.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe