strona główna 5 blog 5 Bezpieczeństwo na drodze: Porównanie przyczep jednoosiowych i dwuosiowych

Bezpieczeństwo na drodze: Porównanie przyczep jednoosiowych i dwuosiowych

blog

Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem wszystkich kierowców, jednakże w szczególności tych, którzy korzystają z przyczep do samochodu. Podczas jazdy z przyczepą należy zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim upewnić się, że przed podróżą została ona dobrze zabezpieczona. Inną kwestię stanowi z kolei dobór odpowiedniej przyczepki – na rynku możemy dostać przyczepy jednoosiowe i dwuosiowe. Czy wybór jednej z nich może wpływać na bezpieczeństwo na drodze i stabilność pojazdu? Tego dowiesz się w tym artykule! 

Stabilność pojazdu z przyczepą

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy przyczepą jednoosiową a przyczepą dwuosiową. Przyczepy jednoosiowe charakteryzują się raczej większą lekkością i są przeznaczone do przewozu towarów o małych gabarytach. Z drugiej strony jednak takie rozwiązanie może być mniej stabilniejsze, zwłaszcza podczas jazdy z większymi prędkościami lub na nierównych drogach, ponieważ posiada ono jedynie dwa koła. Warto natomiast zauważyć, iż przyczepa jednoosiowa daje większą zwrotność, co ułatwia manewrowanie np. w wąskich przestrzeniach. Natomiast z racji, że przyczepy dwuosiowe są wyposażone aż w cztery koła, ciężar jest lepiej rozłożony, a tym samym stabilność całego pojazdu się zwiększa. Są one zatem mniej podatne na przewrócenie się, co czyni je bezpieczniejszymi podczas jazdy z większymi prędkościami lub przewożenia cięższych ładunków. 

Manewrowanie przyczepą podczas hamowania

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa w podróży ma także kwestia hamowania – przyczepy jednoosiowe mają tutaj niestety ograniczone możliwości. Ze względu na posiadanie jedynie dwóch kół mogą one wydłużać drogę hamowania, jednakże jednocześnie są lżejsze, co w pewnym stopniu rekompensuje te ograniczenia. Z kolei przyczepy dwuosiowe charakteryzują się lepszymi właściwościami hamowania, ponieważ ich większa liczba kół pozwala na bardziej efektywne rozproszenie siły hamowania. To też szczególnie ważny czynnik podczas ewentualnego nagłego hamowania – przyczepa dwuosiowa jest w stanie szybciej się zatrzymać, a przy tym bardziej stabilnie, dbając o bezpieczeństwo na drodze.

Rozłożenie ciężaru

Warto także zwrócić uwagę na sam aspekt rozłożenia ciężaru, który wpływa zarówno na stabilność, jak i możliwości hamowania. Przyczepy jednoosiowe mają ograniczoną nośność, co oznacza, że nie nadają się do przewożenia bardzo ciężkich ładunków, a taka sytuacja może być groźna na drodze. Towary dużych gabarytów mogą nawet doprowadzić do zdarzenia, w którym oś przyczepy się po prostu złamie, a opony podczas jazdy ulegną uszkodzeniu. Jednakże przyczepy dwuosiowe już jak najbardziej nadają się do transportowania większego ładunku. Dzięki czterem kołom nacisk na każdą z oś jest rozłożony równomiernie.

Wybór przyczepy ma więc kolosalne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa podczas podróży. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co chcemy przetransportować. Jeśli jest to spory ładunek, przyczepa jednoosiowa może być nierozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku gdy przekraczamy jej zdolność do udźwigu. W celu zwiększania bezpieczeństwa warto zatem zdecydować się na przyczepę dwuosiową. 

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe