strona główna 5 blog 5 Bezpieczne przewożenie sprzętu wodnego

Bezpieczne przewożenie sprzętu wodnego

blog

Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a to oznacza wzmożony ruch turystyczny w kierunku morza i jezior. Sporty wodne i aktywności związane z pływaniem zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Udając się na aktywne wakacje, podczas których planujesz dobrze bawić się nad wodą z własnym sprzętem koniecznie sprawdź, jak przygotować siebie i swój samochód do takiego wyjazdu.

Czym przewozić sprzęt wodny na wakacje?

Wiesz już, jaki sprzęt wodny chcesz zabrać ze sobą na wakacje? Doskonale! Teraz tylko wystarczy odpowiednio go załadować oraz zabezpieczyć i można ruszać na wyczekany urlop. W jaki sposób najlepiej przewozić tego typu przedmioty? Eksperci polecają dwie metody, które są wygodne i nie stwarzają zagrożenia w ruchu drogowym. Pierwszą z nich jest przyczepka samochodowa – takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku sprzętu wodnego o nieforemnym kształcie, np. elementy do żaglówki czy akcesoria do kitesurfingu. Do transportu takich elementów sprawdzą się zarówno przyczepy specjalistyczne zabudowane, jak i bardziej uniwersalne bez ścianek. Jeżeli natomiast jesteś wilkiem morskim i pragniesz przewieźć własną łajbę, którą zacumujesz w porcie, koniecznie wybierz specjalistyczną przyczepę do przewozu łodzi, bowiem tylko na niej Twoja żaglówka lub motorówka będzie bezpieczna w czasie podróży. Przyczepa posiada szereg rozwiązań, które mają trzymać wielkogabarytowy sprzęt wodny w miejscu. Drugą metodą przewożenia sprzętu wodnego, polecaną głównie do transportu mniejszych, foremnych elementów są bagażniki dachowe. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, więc przed rozpoczęciem poszukiwań najlepszego produktu do Twojego samochodu, koniecznie sprawdź maksymalne parametry (takie jak waga i wielkość), jakie może mieć kufer do Twojego modelu auta.  Po zakupie i zamontowaniu bagażnika dachowego należy sprawdzić, czy sprzęt w środku pojemnika nie przesuwa się oraz czy jest odpowiednio zabezpieczony. Jeżeli nie jest unieruchomiony warto zainwestować w dodatkowe akcesoria w postaci pasów transportowych. Wydatek nie jest wielki, a na pewno zapobiegnie zniszczeniu Twojego ładunku podczas podróży.

Jak bezpiecznie przewozić sprzęt wodny?

Po wybraniu metody przewozu sprzętu wodnego, warto zadbać o bezpieczeństwo podróży, bowiem zapewne nikt nie lubi nieprzyjemnych niespodzianek w drodze na wakacje. Należy pamiętać o kilku aspektach. Po pierwsze bezwzględnie zapoznaj się z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego, które jasno określają, jak powinien być oznakowany przewożony ładunek. Określa również odległość, na jaką może wystawać poza pojazd oraz jakie kolory powinny mieć znaczniki. Wszystkie wymienione informacje znajdziesz w artykule 61 KD. Chcąc dotrzeć do miejsca docelowego bezpiecznie i bez nieprzyjemnych przygód jak na przykład mandaty czy stłuczki należy przestrzegać ogólnych zasad ruchu drogowego, pamiętając jednocześnie, że nie podróżujesz w standardowych warunkach, ale masz ze sobą jeszcze dodatkowy ładunek, dlatego zdejmij nogę z gazu! Pamiętaj – jedziesz odpocząć, więc nie musisz się spieszyć. Miej na uwadze również zakręty, w które inaczej wchodzi się lekką osobówką, a inaczej z dodatkową przyczepą lub ciężkim bagażnikiem dachowym. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Transport sprzętu wodnego nie jest tak straszny jak się może wydawać. Wiele elementów można przewieźć w standardowym bagażniku dachowym, a większe i nieforemne przedmioty warto zapakować do specjalnie dobranej przyczepy samochodowej. Kiedy już uporasz się z pakowaniem jedź bezpiecznie, bowiem nic tak nie psuje wymarzonego wypoczynku nad wodą jak nieprzyjemne zdarzenia drogowe i mandaty po drodze. Powodzenia i szerokiej drogi!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe