strona główna 5 blog 5 Bezpieczne wakacje, czyli najważniejsze zasady jazdy samochodem

Bezpieczne wakacje, czyli najważniejsze zasady jazdy samochodem

blog

Wyjazd na wakacje samochodem spędza sen z powiek niejednemu kierowcy. Okres urlopowy to czas wzmożonej aktywności za kółkiem. Coraz więcej osób decyduje się na podróż własnym autem, zamiast lotu samolotem. Nic dziwnego, bowiem taki wybór ma wiele zalet, takich jak możliwość samodzielnego zaplanowania trasy, przystanków czy przeżycia niezapomnianej przygody. Co zrobić, aby rzeczywiście takie wakacje były wyjątkowe? Przede wszystkim pamiętaj o bezpiecznej jeździe samochodem!

Przygotowanie auta do podróży

Przed wybraniem się na wakacje samochodem należy bezwzględnie zadbać o jego stan techniczny: sprawdzić olej, stan opon, obecność płynu do spryskiwaczy i wyposażenie apteczki – w wielu państwach policja ma prawo zatrzymać samochód do rutynowej kontroli, podczas której kierowca zostanie poproszony o zaprezentowanie wymaganych elementów: zestawu do udzielania pierwszej pomocy, trójkąta ostrzegawczego, kamizelki, gaśnicy itd. Za brak któregokolwiek z przedmiotów nakładany jest wysoki mandat. Jeżeli zamierzasz podróżować z bagażem, koniecznie sprawdź, czy nie będzie stwarzał niebezpieczeństwa podczas jazdy. Koniecznie zwróć uwagę na hak holowniczy, a także na to czy boks dachowy i bagażnik rowerowy są odpowiednio zamontowane. O bezpiecznej jeździe samochodem decydują drobiazgi, dlatego warto pamiętać o takich szczegółach, jak linka do mocowania czy poprawienie relingów. Przed samym wyjazdem postaraj się odpowiednio przygotować, zaplanuj trasę, zamontuj uchwyt na nawigację, ustaw ją wcześniej – w ten sposób wyeliminujesz ryzyko pojawienia się sytuacji, gdy będziesz musiał w czasie jazdy sięgać do telefonu lub innych urządzeń, bowiem jak pokazują statystyki jest to częsta przyczyna groźnych wypadków. Dodatkowo załatwienie spraw technicznych wcześniej zaoszczędzi Ci mnóstwo stresu.

Kierowca

Oprócz przygotowania auta do podróży należy zadbać również o siebie. Jaki powinien być kierowca, wybierający się w dalszą trasę? Przede wszystkim wyspany i zregenerowany. Gdy siadasz za kierownicę po zarwanej nocy, Twoja koncentracja znacznie spada, nie dostrzegasz tak wielu sygnałów płynących z otoczenia, np. niektórych znaków pionowych czy hałasów dobiegających z silnika. Wybierając się za granicę, pamiętaj także o zapoznaniu się z przepisami, panującymi w danym państwie, zwróć uwagę na odmienne znaki, ograniczenia prędkości i zapisy dotyczące transportu osób i rzeczy. Jeżeli mowa o przewozie przedmiotów – wybierając się na wakacje samochodem, kierujący pojazdem musi pamiętać o dostosowaniu swojej jazdy do przewożonego ładunku. Jeśli na przykład. wybierasz się z rodziną do Chorwacji i macie w planach wycieczki rowerowe, zabieracie sprzęt, który zwykle montuje się z tyłu auta na dodatkowym bagażniku. W tym przypadku kierowca musi pamiętać o wystających elementach choćby przy wyprzedzaniu. Oprócz tego, często przed dalszą podróżą dodaje się boks dachowy, w którym można przewieźć, np. narty wodne czy deskę surfingową. W takim wypadku należy bezwzględnie zmniejszyć tempo poruszania się pojazdu! Duża prędkość i większa masa mogą być czynnikami śmiertelnymi podczas ewentualnego wypadku.

Pasażerowie

Zasady bezpiecznej jazdy samochodem nie obowiązują jedynie kierowcy, ale również wszystkich pasażerów. W trakcie jazdy nie powinni oni rozpraszać kierującego, odwracać jego uwagi i zachowywać spokój. Oprócz tego, dla własnego bezpieczeństwa, ale także aby uniknąć mandatu, wszyscy zobowiązani są do zapinania pasów, a małe dzieci do podróżowania w specjalnych fotelikach. Dodatkowo, wybierając się w na wakacje samochodem, zwłaszcza przy dłuższych trasach, jeden z towarzyszy powinien mieć prawo jazdy, aby ewentualnie zmienić kierowcę, gdy ten będzie bardzo zmęczony lub gdy zaistnieją okoliczności, że nie będzie w stanie prowadzić pojazdu.

Na bezpieczną jazdę samochodem składa się bardzo wiele czynników, od przygotowania auta, przez zabezpieczenie bagażu, po zachowanie kierowcy i pasażerów. Pamiętaj jednak, że przestrzeganie zasad związanych z poruszaniem się autem to nie tylko kwestia uniknięcia mandatów, ale również zdrowia, a nawet życia Twojego i Twoich najbliższych.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe