strona główna 5 blog 5 Bezpiecznie na drodze – zasady prowadzenia pojazdów zimą

Bezpiecznie na drodze – zasady prowadzenia pojazdów zimą

blog

Zimą, bardziej niż kiedykolwiek musimy uważać siedząc za kierownicą auta. Wpływają na to chociażby zdecydowanie trudniejsze warunki atmosferyczne, a także mniejsza ilość światła słonecznego, co utrudnia widzenie. Nie daj się jednak zaskoczyć i przygotuj się odpowiednio na ten trudny sezon!

Przygotuj się na zimę!

Zanim sezon zimowy rozpocznie się na dobre i temperatury zaczną gwałtownie spadać, a drogi zostaną pokrytą warstwą lodu warto jest w odpowiedni sposób przygotować swoje auto. Zacznijmy od podstawowej kwestii, jaką jest wymiana opon na zimowe. Część z nas korzysta z tych całorocznych, jednak te nie są w stanie tak dobrze zwiększyć naszego komfortu oraz, co najważniejsze bezpieczeństwa podczas jazdy w trudnych warunkach. Koniecznie powinniśmy również wymienić płyny na zimowe: chociażby ten chłodniczy czy do spryskiwaczy. Pamiętajmy, że część z nich w przypadku, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni może zamarznąć, co grozić nawet poważnym uszkodzeniem silnika. Ważną kwestią jest sprawdzenie czy wszystkie światła są sprawne raz w razie potrzeby zmiana żarówek: podkreślmy, że konieczna jest ich kalibracja. Za nasze bezpieczeństwo w dużej mierze odpowiadają też hamulce. Tutaj szczególnie istotna jest kontrola przewodów, a także płynu hamulcowego. Jeśli sami nie czujemy się wystarczająco kompetentni dobrze, aby przed sezonem auto obejrzał specjalista.

Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Oczywiście, nie możemy zapomnieć, że za bezpieczeństwo odpowiada nie tylko dobre przygotowanie auta, lecz równie nasz styl jazdy. Zasadą, którą koniecznie należy się kierować jest “noga z gazu”. Musimy przestrzegać narzuconych ograniczeń, a kiedy warunki tego wymagają jeździć jeszcze wolniej. Co jednak, gdy zaskoczą nas przykładowo opady śniegu? Dobrze jest wszelkie zakręty czy łuki pokonywać pod większym kątem, co jest pomocne chociażby gdybyśmy wpadli w poślizg. Bardzo istotne jest też zachowywanie większych niż zazwyczaj odstępów i spokojniejsze hamowanie, do czego wrócimy później. Jak reagować gdy wpadniemy w poślizg? Przede wszystkim nie panikujmy. Spróbujmy wyprostować koła – tu ważne jest, aby podkreślić, że nie wolno gwałtownie hamować, aby nie zablokować właśnie opon. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy gwałtownie ściągniemy nogę z gazu, dlatego róbmy to powoli.

Bezpieczeństwo podczas hamowania

Jak bezpiecznie hamować zimą? Musimy pamiętać, że podczas trwania tej pory roku nasza droga hamowania wydłuża się, co trzeba mieć pod uwagą niezależnie od tego czy jedziemy w mieście czy poza terenem zabudowanym. Bardzo ważnym jest tutaj system ABS, który za zadanie ma zapobieganie blokowaniu się kół często ratując nas w ten sposób z opresji. Jednocześnie warto jest podkreślić, że nie oddziałuje on na naszą drogę hamowania. O czym jeszcze nie wolno nam zapomnieć? Koniecznie o tym, ż najlepszym rozwiązaniem jest hamowanie silnikiem, czyli stopniowe zwalnianie, jednak w nagłych sytuacjach wiemy, że to nie wystarczy. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe