strona główna 5 blog 5 Bezpieczny przewóz auta na lawecie

Bezpieczny przewóz auta na lawecie

blog

Gdy Twój samochód nagle się zepsuje, prawdopodobnie będziesz potrzebować lawety. Zwyczajny, prosty wynajem takiej przyczepy to jedno, natomiast samodzielne zamocowanie na niej samochodu to druga kwestia. W tym tekście dowiesz się, co trzeba zrobić, by zapewnić bezpieczny przewóz auta na lawecie.

Przewóz samochodu na lawecie – podstawowe zasady

Zanim przejdziemy do zasad mocowania auta na przyczepie, trzeba wspomnieć o kilku zasadach, które obowiązują przy transportowaniu samochodu w taki sposób. Po pierwsze, kto może prowadzić lawetę? Mniejsze zespoły pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, może prowadzić każdy kierowca, który posiada prawo jazdy kat. B. Kiedy jednak ciężar zestawu przekracza tę wartość, konieczne będzie posiadanie kategorii B+E lub B96. Jeśli chodzi o parametry bardziej techniczne, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ładowność przyczepy i jej dostosowanie do rodzaju holownika oraz wagi przewożonego samochodu.

Jak załadować samochód na lawetę?

Gdy załatwimy już te wszystkie formalności, przychodzi czas na mocowanie samochodu na lawecie. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim poprosić o pomoc drugą osobę, ponieważ podczas ładowania auta na przyczepę, pomoże ona ocenić, czy stoi ono w odpowiednim miejscu. Ciężar pojazdu spoczywający na haku holowniczym nie powinien przekraczać dopuszczalnej wartości nacisku znajdującej się na tabliczce znamionowej tego haka. Po umieszczeniu pojazdu na lawecie najlepiej skontrolować to za pomocą specjalnego urządzenia pomiarowego, ale w przypadku jego braku, można zrobić to ręcznie. Wystarczy sprawdzić, czy jest możliwość uniesienia dyszla przyczepy jedną ręką – jeśli tak, prawdopodobnie wszystko jest w porządku.

Jak zamocować auto na lawecie?

Gdy auto jest już na przyczepie, trzeba zabezpieczyć je pasami mocującymi – w trzech lub czterech miejscach. Koniecznie sprawdź ich stan, przypatrz się, czy nie są gdzieś przetarte i przetestuj klamry, bowiem od tego zależy, czy przewóz auta na lawecie będzie bezpieczny. Dodatkowym zabezpieczeniem może być spięcie opon pasami albo zastosowanie odpowiednich podkładek pod koła, aby samochód nie mógł się stoczyć.

Bezpieczny przewóz auta na lawecie wymaga pewnego przygotowania i wiedzy, ale po przeczytaniu powyższych wskazówek, nikt nie powinien mieć problemów z prawidłowym mocowaniem i samym przejazdem. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by samodzielnie transportować swoje auto, możesz zamówić autolawetę i oddać swój pojazd w ręce profesjonalistów.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe