strona główna 5 blog 5 Bezpieczny przewóz motocykli, quadów i sprzętu ogrodniczego

Bezpieczny przewóz motocykli, quadów i sprzętu ogrodniczego

blog

Jesteś właścicielem quada lub motocykla? A może masz sprzęt ogrodniczy, który trzeba czasem przewieźć z jednego miejsca w inne? W tej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem lub wypożyczeniem przyczepy samochodowej stworzonej w tym celu.

Czym taka przyczepa różni się od innych?

Przyczepa służąca do przewozu motocykli, quadów, skuterów oraz większego sprzętu ogrodniczego, takiego jak na przykład kosiarki spalinowe czy traktorki trawnikowe różni się od klasycznej przyczepy samochodowej. Przede wszystkim ma nisko położony środek ciężkości, a także bardzo mały kąt najazdu, który ułatwia załadunek. Jest ona zawieszona na wałkach skrętnych i posiada stosunkowo małą masę przy jednoczesnym zachowaniu dużej wytrzymałości. Taki sprzęt jest wyposażony w cztery lub sześć punktów mocowania, które pozwalają na bezpieczny przewóz ładunku, bez obaw o jego przemieszczenie.

Jak przewozić motocykle, quady i sprzęt ogrodniczy?

Aby prawidłowo przewieźć motocykl, quad czy kosiarkę, należy przednie koła sprzętu umiejscowić w rogu przyczepki, a następnie przymocować je pasem ściągającym. Później przełożyć go przez dolną półkę zawieszenia i zahaczyć o przyczepę. Następnie przełożyć go przez siedzenie motocykla i zamontować do podłogi przyczepki. Istnieją również przyczepy wyposażone w najazd oraz uchwyt na przednie koła. To bardzo ważne, aby przewozić tego typu sprzęt wyłącznie na odpowiednio przystosowanych przyczepach, bowiem tylko wtedy ma się pewność, że motocykl, quad lub sprzęt ogrodniczy nie spadnie i nie dojdzie do żadnego wypadku.

Kwestie prawne

Nie można również zapominać o kwestiach prawnych. Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B ma uprawnienia do ciągnięcia zespołu pojazdów (czyli samochodu osobowego i przyczepy), których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Bardzo ważne jest też, żeby przyczepa nie była cięższa od samego samochodu. Jeżeli zespół pojazdów waży więcej niż 3,5 tony, należy zdobyć uprawnienia B+E. Ponadto właściciel przyczepy musi mieć odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym.

Kupić czy wypożyczyć?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musisz zastanowić się, do czego będzie Tobie potrzebna przyczepa, jak często będziesz z niej korzystał i na jakie trasy z nią jeździł. W przypadku użytku doraźnego, dużo lepiej jest wypożyczyć sprzęt, natomiast jeśli zamierzasz korzystać z przyczepy stosunkowo często, bardziej opłacalny będzie dla Ciebie jej zakup. Chcąc kupić lub wypożyczyć przyczepkę do przewozu motocykli, quadów czy sprzętu ogrodniczego, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą.

Przyczepa samochodowa może być dużym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza gdy ktoś chce transportować spory sprzęt, jakim są na przykład motocykle czy quady.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe