strona główna 5 blog 5 Camper czy przyczepa kempingowa?

Camper czy przyczepa kempingowa?

blog

Każdy, kto zasmakował w przygodach związanych z karawaningiem, prędzej czy później stanie przed pytaniem – kupić przyczepę kempingową, czy camper? W obu przypadkach zyskuje się z zasady to samo, czyli komfort podróżowania bez troski o zakwaterowanie, bo swoje miejsce noclegowe cały czas ma się ze sobą.

Jeżeli przyczepa…

Na ten moment w Polsce przeważają przyczepy kempingowe. Wygrywają przede wszystkim ceną, bo najtańszy model używany da się kupić już za 3000 zł. Ewentualne naprawy oraz obowiązkowe ubezpieczenie także kosztują znacznie mniej niż w przypadku camperów. Kolejną istotną zaletą jest to, że w każdej chwili można ją odpiąć i mieć samochód osobowy do swobodnego użytku. Dzięki temu, podczas podróży nie ma problemu z zostawieniem swojego domu na kółkach na polu biwakowym i wyruszeniem na wycieczkę objazdową bez zbędnego obciążenia.

Przyczepa niestety ma też kilka minusów. Jako, że w połączeniu z autem tworzy zespół pojazdów, trzeba przestrzegać bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości. Nawet na drodze dwujezdniowej nie można się rozpędzić powyżej 80km/h. Obostrzenia zostały nałożone nie bez powodu. Manewrowanie przy większej szybkości wymaga od kierowy nie lada umiejętności. Jest wiele miejsc, po których fizycznie nie da się poruszać z przyczepą, ponieważ wąskie drogi górskie, ani centra miast nie są dla nich dostępne.

Jeżeli camper…

Camper to mobilny pojazd, który niewiele ustępuje samochodom osobowym. Nie przekracza 3,5 tony, więc wystarczy prawo jazdy kategorii B. W odróżnieniu od auta z dużą przyczepą, można się nim
poruszać praktycznie wszędzie i zdecydowanie szybciej. Dla wielu kierowców to podobieństwo do tradycyjnego auta stanowi największy plus, ponieważ jazda przebiega płynnie, bez dodatkowego stresu na ostrych zakrętach. Co do cen, pola biwakowe oraz promy oferują właścicielom camperów znacznie niższe stawki. Oszczędność przynosi też mniejsze zużycie benzyny.

Koszt zakupu jest już większy. Trzeba się liczyć z tym, że nawet na używany pojazd w dobrym stanie trzeba będzie wydać kwotę rzędu 20-25 tysięcy zł. Poza samym zakupem, użytkowanie też może nie być tak komfortowe, jak się oczekiwało, szczególnie dla osób przyzwyczajonych do standardu przyczepy. Wyposażeniem wnętrza praktycznie jej nie ustępuje, ale przestrzeni życiowej jest zdecydowanie mniej. Wyjazd w większym gronie niż dwie osoby, na przykład z dziećmi, prawdopodobnie będzie uciążliwy.

Podejmując decyzję o zakupie przyczepy lub samochodu, trzeba określić typ podróży do którego chcemy go używać. Krótkie, rodzinne wypady, na przykład nad morze, będą udane z tą pierwszą opcją. Drugą powinny wybrać osoby, które planują dłuższe i bardziej odległe wycieczki w mniej dostępne rejony.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe