strona główna 5 blog 5 Co musisz wiedzieć o transporcie bydła i owiec?

Co musisz wiedzieć o transporcie bydła i owiec?

blog

Transport żywych zwierząt jest objęty szczególnymi zasadami regulowanymi prawnie. Zostały one nałożone przez Unię Europejską ze względu na to, że właśnie przez niewłaściwy sposób transportu wiele ze zwierząt hodowlanych zostaje rannych lub ginie. Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas transportu zwierząt?

Niezbędne zezwolenia

Przede wszystkim kierowcy oraz osoby towarzyszące im muszą posiadać dokumenty poświadczające kwalifikacje zawodowe, które wydawane są na podstawie odbytych szkoleń zakończonych egzaminami. Te muszą być przeprowadzane przez organ niezależny, który został upoważniony do sprawdzania umiejętności kierowców przez władze.

Ponadto na przejazdy dłuższe niż 65 km trzeba mieć zezwolenie nadane przez odpowiedni organ państwa członkowskiego UE, a przewoźnik jest zobowiązany do posiadania takiego upoważnienia. Wyjazdy zagraniczne wymagają opracowania planu podróży wykonanego przez organizatora transportu zgodnie z obowiązującym modelem i zawarcia w nich informacji dotyczących zwierząt oraz odpowiedzialnych za nie osób.

Wymogi techniczne

Podczas transportowania zwierząt powinno się zapewnić im cyrkulację powietrza i ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi oraz ewentualną ucieczką czy wypadnięciem z przyczepy. Jeśli zaś chodzi o konkretne wymogi techniczne, to pojazd do przewozu zwierząt powinien spełniać następujące warunki:

  • szkielet nadwozia wykonany ze stalowych elementów,
  • przestrzeń podzielona na sektory, co zapobiegnie gromadzeniu się zwierząt w jednym miejscu,
  • pokłady oddzielone ruchomymi ściankami działowymi,
  • nadwozie z systemem zabezpieczającym,
  • izolowany sztywny dach lub plandeka,
  • nadwozie uniemożliwiające wyciek nieczystości na zewnątrz pojazdu, a jeśli zwierzęta przewożone są również na piętrach, to zanieczyszczenia nie mogą spadać na niższe pokłady.

Poza tymi technicznymi wymogami są jeszcze specjalistyczne, zakładające między innymi konieczność posiadania systemów rejestrujących temperaturę, moduły GSM czy układy pojenia zwierząt. Przy zakupie przyczepy warto zwrócić uwagę, by posiadała regulowaną przegrodę wewnętrzną. Dużym ułatwieniem będzie także rampa tylna z możliwością otwierania na boki i wspomaganiem podnoszenia.

Dodatkowymi opcjami, o których warto pomyśleć przy zakupie przyczepy do przewozu zwierząt jest np. oświetlenie wewnątrz pojazdu, osłona jego ścian przed kopaniem, amortyzatory, monitoring wewnętrzny lub ten ułatwiający cofanie.

Jest wiele modeli przyczep dedykowanych przewoźnikom zwierząt, z których wszystkie dopuszczone do sprzedaży posiadają niezbędne wymogi techniczne i specjalistyczne narzucone przez Unię Europejską w celu humanitarnego transportu bydła, owiec, koni itd. Wyboru można dokonać biorąc pod uwagę potrzeby i zasobność portfela, jednak niezależnie od wyposażenia przyczepa jest narzędziem pracy, które posłuży przewoźnikom przez długie lata.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe