strona główna 5 blog 5 Co należy wiedzieć o transporcie koni?

Co należy wiedzieć o transporcie koni?

blog

Udział w zawodach jeździeckich czy sprzedaż konia wiąże się nieodłącznie z jego transportem. Warto wiedzieć jakie kryteria należy spełnić, aby podróż odbyła się zgodnie z obowiązującymi przepisami i była bezpieczna zarówno dla nas, jak i dla zwierzęcia. Podpowiadamy zatem jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić koniom komfortowe warunki transportu.

Rodzaj transportu Wybór środka transportu powinien być uzależniony od celu podróży oraz czasu jej trwania. Przewóz może odbywać się samolotem w przypadku podróży zagranicznych, promem, statkiem lub pociągiem, jednak obecnie transport kolejowy jest rzadko wykorzystywany. Najczęściej wybierany jest transport samochodowy, przy wykorzystaniu przyczep oraz koniowozów. Należy pamiętać, by przed przystąpieniem do podróży sprawdzić dokładnie ich stan techniczny oraz uzyskać Świadectwo Zatwierdzenia Środka Transportu, wystawiane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeżeli wyprawa trwa więcej niż 8 godzin, do przewozu nie wystarczy zwykła przyczepa. Pojazd musi zostać wyposażony w antypoślizgowe podłoże, gumowe zabezpieczenia ścian zabezpieczające przed otarciami i urazami oraz dach zabezpieczający przed przegrzaniem. Dodatkowo należy stale monitorować temperaturę powietrza i zapewnić zwierzęciu stałą wentylację oraz dostęp do pokarmu i wody. W przypadku transportu więcej niż jednego konia, przyczepa musi posiadać odpowiednią przegrodę. Ważnym elementem jest także kamera umieszczona wewnątrz boksu pozwalająca na bieżące monitorowanie zachowania zwierzęcia.

Warunki przewozu Konwojent odpowiedzialny za transport koni musi posiadać dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje oraz prawo jazdy kategorii B+E. Dodatkowo kierowca zobowiązany jest do przechowywania paszportu hodowlanego i zatwierdzenia środka transportu przez lekarza weterynarii w przypadku przewozów krajowych. Transport międzynarodowy wymaga uzyskania także świadectwa zdrowia zwierzęcia lub poświadczenia zdrowotności. Każdorazowo kierowca powinien zachować ostrożność podczas wykonywania manewrów. Gwałtowne hamowanie i wykonywanie skrętów może spowodować przewrócenie zwierzęcia lub liczne skaleczenia.

Wybór przewoźnika Do przewozu koni uprawnia odpowiednia kategoria prawa jazdy oraz uprawnienia konwojenta nabyte w trakcie specjalistycznego kursu, którego cena mieści się w granicach 350 złotych. Koszt zakupu przyczepy lub koniowozu waha się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od jej rodzaju. Jeżeli transport odbywa się rzadko lub jednorazowo warto zastanowić się nad wynajęciem specjalistycznej firmy. Wybór przewoźnika powinien wiązać się z jego doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, która okaże się pomocna szczególnie w przypadku wprowadzania konia do ciasnej przyczepy. Warto zapytać o oferowane ubezpieczenie OC zabezpieczające przez samodzielnym pokrywaniem kosztów w przypadku uszkodzenia zdrowia lub utraty życia zwierzęcia.

Postępowanie z koniem przed i po transporcie Podróż dla konia wiąże się z dużym stresem i ryzykiem powstawania urazów mechanicznych. W trakcie transportu traci on dużo wody, dlatego podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych koń wymaga wyjątkowej uwagi. W szczególności przy niskich temperaturach, dobrze jest nakryć konia derką, by zminimalizować ryzyko wychłodzenia organizmu. Zaleca się także stosowanie ochraniaczy na ogon i kończyny, jeśli warunki termiczne wewnątrz pojazdu będą odpowiednie, to znaczy temperatura nie będzie zbyt wysoka. Obowiązkowym punktem każdego transportu powinny stać się postoje, podczas których zwierze zostanie nawodnione i nakarmione. Odradza się jednak stosowanie paszy treściwej przed, w trakcie i kilka godzin po podróży. Po odbytej wyprawie dobrym rozwiązaniem będzie oprowadzenie konia po nowym terenie i zapewnienie mu spokojnego odpoczynku oraz dostępu do pożywienia.

Transport koni powinien odbywać się zgodnie z obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej regulacjami prawnymi. Ważne jest, by poza zapewnieniem maksymalnego komfortu przewożonemu zwierzęciu zadbać również o własne bezpieczeństwo.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe