strona główna 5 blog 5 Hak holowniczy – dlaczego warto go mieć?

Hak holowniczy – dlaczego warto go mieć?

blog

Hak holowniczy to element dodatkowy do samochodu, który może mieć wiele zastosowań – nie tylko to tradycyjne jakim jest ciągnięcie przyczepy. Warto zastanowić się nad zamontowaniem haka holowniczego między innymi ze względów na bezpieczeństwo podczas jazdy. W jaki sposób ma nam on pomóc? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na wiele nurtujących pytań.

Transport materiałów na przyczepie

Przewożenie towarów na przyczepie to najpopularniejsze wykorzystanie haka holowniczego. Dzięki niemu można transportować wielkie gabaryty przy pomocy różnego rodzaju oraz różnej wielkości przyczep. Ważne jest jednak to, aby zwrócić uwagę na fakt, czy mamy odpowiednie uprawnienia do tego rodzaju przewozów. Jeżeli posiadamy prawo jazdy kategorii B, to zestaw, w którego skład wchodzi samochód wraz z przyczepą nie może przekraczać trzech i pół tony. Poprzez takie użytkowanie haka holowniczego możesz poczuć niezależność – nie musisz wynajmować firm transportowych, tylko zrobić to wszystko samodzielnie!

Hak jako bagażnik rowerowy

Wakacje to również wycieczki rowerowe, które są świetną atrakcją, gdziekolwiek się jest! Po co wypożyczać, skoro można zabrać własne jednoślady, które są do nas odpowiednio dopasowane? Hak holowniczy może w prosty sposób stać się bagażnikiem na rowery – wystarczy zamontować odpowiedni box i przymocować je do pojazdu tak, aby były stabilne i bezpieczne. Konieczne jest kontrolowanie przymocowanych rowerów co około sto przejechanych na trasie kilometrów.

Zabezpieczenie przed kolizją

W krajach, w których nie trzeba demontować haka holowniczego podczas gdy się z niego nie korzysta, sprawdza się on jako zabezpieczenie przy drobnych kolizjach. Jeśli ktoś wjedzie w tył naszego samochodu, to jego pojazd zatrzyma się właśnie na zamontowanym haku, który jest także zabezpieczeniem przed wjechaniem w mur podczas cofania. Taki rodzaj zabezpieczenia nie wynika bezpośrednio z przeznaczenia tego elementu, ale sprawdza się znakomicie.

Przyrząd do holowania

Haka holowniczego można z powodzeniem używać również do pomocy innym kierowcom na drogach. Jeśli ktoś potrzebuje zabrać pojazd, który się zepsuł, można wykorzystać dodatkowy element jako przyrząd do holowania – jest on mocny i stabilny, wystarczy zamontować do niego odpowiednie pasy i gotowe!

Jak widać hak holowniczy to niedoceniany element wyposażenia samochodu. Przydaje się nie tylko do zahaczania przyczep, ale również przynosi wiele innych korzyści. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego modelu. Należy także pamiętać, aby po zamontowaniu zrobić przegląd w stacji kontroli pojazdów i zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji, aby dodać odpowiedni wpis w dowodzie pojazdu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe