strona główna 5 blog 5 Hak holowniczy – montaż krok po kroku

Hak holowniczy – montaż krok po kroku

blog

Hak holowniczy jest elementem, który nie wymaga montażu wykonanego przez specjalistę. Ma on szerokie zastosowanie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Jednak aby dobrze służył bardzo istotne jest to, by był w odpowiedni sposób zamocowany. Będzie miało to nie tylko wpływ na komfort korzystania z niego, ale także na bezpieczeństwo na drodze. 

Do czego służy hak holowniczy?

Montaż haka holowniczego daje wiele korzyści. Sprawdzi się on chociażby podczas wyjazdów na wakacje, ponieważ dzięki niemu swobodnie doczepić do auta przyczepę kempingową i całkowicie spontanicznie jechać, gdzie tylko chcesz, bez obawy o nocleg. Bez problemu możesz także jechać z przyczepką samochodową, dzięki której można przewieźć przedmioty nie mieszczące się w aucie. Jest to duża oszczędność pieniędzy, ponieważ koszty firm transportowych są często bardzo wysokie. Coraz popularniejsze stają się także bagażniki rowerowe na hak, dzięki któremu nie będzie trzeba rozkładać dwukołowca na części przed jego przewiezieniem. Jednak jednym z najbardziej standardowych zastosowań tego elementu jest holowanie drugiego auta, czego często nie jest się w stanie przewidzieć, dlatego dobrze jest być przygotowanym na taką ewentualność. Hak holowniczy jest także w stanie zabezpieczyć nas przed drobnymi stłuczkami.

Narzędzia potrzebne do montażu

Zanim zabierzesz się do montażu musisz przede wszystkim wybrać odpowiedni hak holowniczy oraz przygotować wszystkie potrzebne narzędzia. Warto wiedzieć, że ceny sprzętu wahają się w zależności od rodzaju – najtańsze są haki z kulą przykręcaną za pomocą śrub, istnieją jednak także takie z kulą odpinaną półautomatycznie i automatycznie, a także odchylane. Ważny jest także zakup zatrzasków do montowania nadwozia, które podczas ściągania haka mogą ulec zniszczeniu. Poza standardowym zestawem narzędzi niezbędny będzie też podnośnik hydrauliczny – bez niego możesz nie dać rady zamontować haka. Nie zapomnij także o gnieździe elektrycznym z wiązką 7- lub 13-biegunową.

Przebieg montażu

Montaż haka holowniczego może się różnić w zależności od modelu i marki samochodu. Zawsze jednak powinno się zacząć od opróżnienia bagażnika. Następnie przejdź do zdjęcia bocznych osłon w komorze bagażnika i odkręcenia tylnego zderzaka. W końcu możesz podnieść auto – czasami konieczny jest demontaż części układu wydechowego. W kolejnym kroku już przejdź do instalacji sporników, belki i samego haka. Później przeprowadź dedykowaną mu wiązkę elektryczną i przykręć gniazdo, do którego podłączasz wiązkę. Po zakończeniu montażu powinno udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów oraz wydziału komunikacji z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu.

Montaż haka holowniczego może sprawiać niektórym trudności, dlatego w takiej sytuacji warto jest zapoznać się z dokładną instrukcją. Należy pamiętać, że nie ma jednej uniwersalnej, która będzie pasowała do każdego pojazdu, dlatego niektóre kroki mogą się w pewien sposób różnić.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe