Holowanie samochodu - co musisz wiedzieć? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Holowanie samochodu – co musisz wiedzieć?

Holowanie samochodu – co musisz wiedzieć?

blog

Z pewnością niejedna osoba doświadczyła tego, że samochód uległ awarii na trasie. Nic dziwnego – średnia wieku pojazdów w Polsce to 15 lat, wobec czego usterki są sytuacją powszechnie występującą. Często nie ma możliwości skorzystania z usług pomocy drogowej, wobec czego nie pozostaje nic innego jak tylko holować pojazd na własną rękę. Jak zatem to zrobić? Oto jak powinno wyglądać samodzielne holowanie pojazdu.

Holowanie samochodu – co jest potrzebne?

Holowanie samochodu osobowego wymaga akcesoriów takich jak: hak holowniczy, linka holownicza, której długość waha się między 4 a 6 metrów, a jej wytrzymałość powinna być dostosowana do ciężaru pojazdu. Zazwyczaj umożliwiają one holowanie aut o masie 3,5 t. Jeśli chodzi o ceny linek holowniczych, to zaczynają się one od 30 zł – z tym, że te najtańsze nie należą do bardzo wytrzymałych. Oprócz tego wymagane akcesoria to sztywny 3-metrowy hol, a także trójkąt ostrzegawczy, który stanowi podstawowe wyposażenie każdego samochodu.

Jak prawidłowo holować samochód – technika

Warto wiedzieć, że holowanie samochodu należy w miarę możliwości przeprowadzać na drogach o małym natężeniu ruchu, niezatłoczonych oraz bez skomplikowanych rond czy skrzyżowań. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Zarówno holowany, jak i holujący pojazd powinien poruszać się w płynny sposób, nie wykonując żadnych gwałtownych manewrów. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby linka holownicza była cały czas napięta, a każdy skręt musi być sygnalizowany przez obydwa pojazdy. Podczas poruszania się drogami wielopasmowymi, trzeba pamiętać o tym, aby trzymać się wyłącznie prawego pasa ruchu. Odległości między samochodami ma za zadanie pilnować kierowca holowanego pojazdu. Trzeba również przestrzegać określonej prędkości, która w przypadku terenu zabudowanego wynosi ona maksymalnie 30 km/h, natomiast niezabudowanego – 60 km/h.

Samodzielne holowanie samochodu a przepisy

Oprócz wspomnianych wcześniej wymogów co do prędkości poruszania się pojazdów istnieją również inne przepisy prawa ruchu drogowego dotyczące holowania. Przede wszystkim pojazd holujący i holowany powinien mieć włączone światła mijania, także podczas dostatecznej widoczności na jezdni. W pojeździe holowanym musi znajdować się osoba posiadająca prawo jazdy kat. B – na tym samochodzie umieszcza się również trójkąt ostrzegawczy. Odległość pomiędzy pojazdami przy połączeniu giętkim (linka holownicza) może wahać się między 4 a 6 metrami długości, natomiast w przypadku połączenia sztywnego są to maksymalnie 3 metry. Co ważne – holowanie samochodów na autostradzie jest zabronione.

Usterki i awarie na trasie nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń, ponieważ mogą pokrzyżować najwspanialsze plany oraz przysporzyć wielu dodatkowych kosztów naprawczych. Warto więc zaoszczędzić chociażby na transporcie uszkodzonego pojazdu i przeprowadzić samodzielne holowanie samochodu. Dzięki zastosowaniu powyższych rad będzie to możliwe oraz zgodne z prawem.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe