strona główna 5 blog 5 Instalacje 7 i 13 pin – co musisz wiedzieć?

Instalacje 7 i 13 pin – co musisz wiedzieć?

blog

Instalacje elektryczne przede wszystkim odpowiadają za bezpieczeństwo: a mianowicie na myśli mamy tutaj odpowiednie oświetlenie przyczepy. Jak jednak wybrać najlepsza, kiedy na rynku znajdziemy tyle dostępnych typów? Dzisiaj zajmiemy się najważniejszymi kwestiami związanymi właśnie z doborem pasujących wiązek.

Instalacja holownicza: do czego służy?

Najprościej mówiąc instalacja elektryczna potrzebna jest, aby zapewnić prąd w naszej przyczepie. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli obowiązkowe oświetlenie przy holowanym sprzęcie. Zanim kupimy odpowiednią wiązkę koniecznie musimy zapoznać się z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi przyczep, jakie chcemy transportować. Od tego przede wszystkim zależne jest czy wybierzemy instalację 7 pin czy dającą nam więcej możliwości 13 pin. Różnią się one przede wszystkim ilością biegunów w gnieździe. W tego typu sprzęt najlepiej jest wyposażyć swoje auto od razu w momencie, kiedy montujemy hak, ponieważ później towarzyszyć mogą temu różnego rodzaju trudności. Warto też dodać, że szukając instalacji koniecznie musimy zwracać uwagę na model naszego auta: w przypadku starszych samochodów zasadniczo każda uniwersalna wiązka powinna pasować, jednak przy nowszych konieczne może być szukanie produktów specjalnie im dedykowanych.

Instalacja 7 pin: kiedy wystarczy?

Wiązka 7 pin to najprostsza instalacja, która obsługuje tylko konkretne światła, dlatego wykorzystywana jest tylko w sytuacjach, gdy holować mamy przyczepkę lekką, czyli taką o maksymalnej wadze 750 kilogramów, w przypadku której nie są wymagane światła cofania. Tutaj mamy możliwość skorzystać jedynie z pozycyjnych, kierunkowskazów, przeciwmgielnych czy też oczywiście stopu. Ważną kwestią jest też czy wybierzemy instalacją już wyposażoną w moduł, który w szczególności potrzebny jest przy większości nowszych aut. Jego brak może skutkować problemami z działaniem samochodu, a nawet spaleniem się instalacji elektrycznej naszego pojazdu, dlatego nie warto ryzykować. Dodajmy, że jeśli zdecydujemy się na zakup instalacji 13 pinowej bez problemów zaopatrzymy się w specjalny adapter, który da nam takie same opcje jak wiązka 7 pin.

Instalacja 13 pin: do jakiej przyczepy będzie najlepsza?

Instalacja 13 pin jest znacznie bardziej uniwersalna niż ta, wcześniej wspomniana, z tego względu, że zapewni ona odpowiednie oświetlenie przy niemal każdej lawecie. Sprawdzi się też w przypadku na przykład przyczep kempingowych, które potrzebują ładowania akumulatorów i zapewni im stałe napięcie elektryczne. Co ważne, są one również kompatybilne z czujnikiem parkowania, dzięki czemu będą dobrym wyjściem w przypadku transportowania szczególnie dużego sprzętu, który często może utrudniać nam manewrowanie.

Instalacja elektryczna jest kwestią bardzo istotną, która będzie odpowiadać zarówno za prawidłowe działanie naszego sprzętu, a także bezpieczeństwo na drodze. Dlatego tutaj w razie problemów z wyborem warto jest skontaktować się ze specjalistą.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe