strona główna 5 blog 5 Jak bezpiecznie przetransportować sprzęt zimowy?

Jak bezpiecznie przetransportować sprzęt zimowy?

blog

Zima to idealny czas dla fanów narciarstwa czy snowboardu. Jesteś jednym z nich? Jeśli zatem wybierasz się w góry, aby poszaleć na stoku, musisz wiedzieć, jak bezpiecznie przetransportować sprzęt zimowy. Poniżej prezentujemy kilka porad.

Bagażnik dachowy

Bagażnik dachowy to najprościej mówiąc dwie aluminiowe bądź stalowe listwy umieszczane na dachu samochodu. Powinien on być dobrany odpowiednio do modelu auta. Dzięki nim można przewozić różnego rodzaju ładunki, takie jak rowery, deski surfingowe czy właśnie narty. Co istotne, bagażnik jest podstawą, do której dokłada się uchwyty czy boxy dachowe. Oprócz klasycznego bagażnika montowanego na relingach, można wybrać także bagażnik magnetyczny, który przytwierdza się do dachu za pomocą kilku mocnych przyssawek.

Specjalny box

Na bagażniku dachowym montowanym na relingach można umieścić także specjalny box. Przy jego wyborze warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co – poza sprzętem zimowym – chce się w nim przewozić. Dzięki temu łatwiej będzie określić odpowiednią wielkość. W większości przypadków boxy posiadają system łatwego montażu, także można je bez problemu zdjąć czy założyć ponownie. Co istotne, to rozwiązanie zabezpiecza sprzęt przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, śnieg czy deszcz. Trzeba jednak zapłacić za nie trochę więcej.

A może uchwyt?

Innym rozwiązaniem, które cieszy się bardzo dużą popularnością, jest zakup specjalnego uchwytu, przeznaczonego typowo do przewozu nart. Montuje się go na bagażniku bazowym. Przed dokonaniem wyboru trzeba wziąć pod uwagę liczbę par nart, które chce się przewozić. To rozwiązanie tańsze niż kupno boxu dachowego.

Czego nie wolno robić?

Niestety wciąż istnieją osoby, które uważają, że nie potrzebują żadnych dodatkowych inwestycji, aby przewieźć swoje narty i ładują je po prostu do… wnętrza kabiny samochodowej, nierzadko umieszczając je pomiędzy pasażerami. To nie tylko zdecydowanie zmniejsza komfort jazdy, ale jest także skrajnie niebezpieczne – w razie gwałtownego hamowania może bowiem dojść do tragedii. Nie wspominając o tym, że służby porządkowe mają prawo ukarać kierowcę sporym mandatem. Lepiej nie ryzykować zatem zdrowia i życia swojego oraz współpasażerów i zainwestować w bagażnik, uchwyty lub specjalny box do przewożenia sprzętu zimowego.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe