Z rowerem na wakacje - jak bezpiecznie przewieźć rower samochodem? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Z rowerem na wakacje – jak bezpiecznie przewieźć rower samochodem?

Z rowerem na wakacje – jak bezpiecznie przewieźć rower samochodem?

blog

Urlop to doskonały czas na długie wycieczki rowerowe po malowniczych terenach oraz tajemniczych zakątkach, do których można dotrzeć tylko jednośladem. Co jednak zrobić, gdy wyjeżdżasz na wakacje samochodem i nie masz pomysłu, jak przetransportować swój dwukołowiec? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które zapewne okażą się pomocne.

Bagażnik samochodowy

Jednym z najbardziej popularnych, a zarazem najmniej kosztownych rozwiązań jest przewiezienie roweru w bagażniku, który stanowi część składową całego auta. Ogromną zaletą tego sposobu jest brak tworzenia dodatkowego oporu powietrza (co jest typowe, na przykład w przypadku umieszczenia rowerów na dachu) oraz ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady deszczu czy burze. Rowery w bagażniku mogą być przewożone “luzem”, jednak rekomendowaną opcją jest zakup specjalnych pokrowców, które strzegą wnętrze bagażnika przed zabrudzeniami oraz zabezpieczają sprzęt przed ewentualnym powstaniem uszkodzeń.

Przyczepa

Jednakowo dobrym sposobem, który umożliwia “zabranie ze sobą” jednośladu w samochodową wyprawę, jest wykorzystanie przyczepy samochodowej. Zazwyczaj posiada ona dużą pojemność, dzięki czemu możesz spakować do niej nawet kilka rowerów, co jest szczególnie przydatne, jeśli nie udajesz się w podróż samotnie, lecz z całą rodziną lub znajomymi. Plusem tego rozwiązania jest również możliwość pozostawienia wolnego bagażnika – daje to miejsce na dodatkowe bagaże, wobec tego nie ma przeszkód, aby na wakacje zabrać ze sobą tyle rzeczy, ile faktycznie potrzebujesz – bez żadnych ograniczeń. Wybór przyczepy ma jednak dwa zasadnicze minusy: po pierwsze do jej montażu niezbędny jest specjalny hak, a po drugie dodatkowy balast powoduje zwiększone spalanie benzyny.

Uchwyt rowerowy

Równie korzystnym wariantem jest jednak zamontowanie rowerów na zewnątrz auta – jest to możliwe dzięki specjalnym uchwytom, które należy przymocować na dach lub tylną klapę. W przypadku zastosowania pierwszego modelu, ogromną zaletą jest fakt, że dostęp do bagażnika nie jest zablokowany, a ponadto sposób ten jest w pewnym sensie uniwersalny – pozwala bowiem przetransportować również inne przedmioty – będzie zatem wielokrotnie używanym elementem. Warto dodać, że umieszczenie uchwytów na dachu nie ogranicza widoczności kierowcy oraz sprawia, że samochód jest bardziej dostrzegalny przez innych uczestników ruchu, co jest bardzo ważne w kwestii bezpieczeństwa.

Wadą jest tu natomiast tworzenie się dodatkowego oporu powietrza – problem ten jest jednak w znacznym stopniu zminimalizowany w sytuacji wyboru uchwytu przyczepionego do tylnych klap. Należy natomiast podkreślić, że znalezienie takiego urządzenia jest w pewnym stopniu utrudnione, natomiast możliwość zamontowania go jest uzależniona od ograniczeń konstrukcyjnych danego samochodu.

Dzięki odpowiednim mechanizmom, takim jak przyczepy samochodowe, bagażniki dachowe czy specjalistyczne uchwyty rowerowe możliwe jest zabranie swojego jednośladu na wakacje. Pozwoli to nie tylko na aktywny wypoczynek, ale jest to także sposób na relaks i poprawę stanu zdrowia w dowolnym miejscu z dala od domu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe