strona główna 5 blog 5 Zimowy urlop, czyli jak prawidłowo przewozić narty

Zimowy urlop, czyli jak prawidłowo przewozić narty

blog

Zima rozgościła się na dobre nie tylko w naszych kalendarzach, lecz także na terenie malowniczych, górskich miejscowości. W związku z tym wielu z nas planuje rodzinne wypady, które stwarzają możliwość wspólnego uprawiania różnych dyscyplin sportowych. W jaki sposób prawidłowo przewozić narty podczas zimowego urlopu?

Jak prawidłowo przewozić narty?

Najczęściej podróż w polskie lub zagraniczne góry wiąże się z wielogodzinną i wyczerpującą trasą. Aby droga przebiegła bez zakłóceń, powinno się zadbać o właściwe załadowanie bagażu, w tym sprzętów umożliwiających uprawianie sportów zimowych. Na czym polegają zasady bezpiecznego przewożenia nart? Istotną kwestię stanowi dobór dopasowanego do modelu auta, funkcjonalnego bagażnika dachowego. Wbrew pozorom umieszczanie nart wewnątrz samochodu wcale nie jest lepszym rozwiązaniem, wręcz przeciwnie – może spowodować ogromne zagrożenie dla pasażerów w razie nieprzewidzianej kolizji lub wypadku. W wyeliminowaniu ryzyka wystąpienia tego typu zdarzeń pomoże zakup relingów dachowych oraz specjalnych bagażników, sprawdzonych przez ekspertów. Dzięki dobrej jakości wyposażeniu będziesz mieć pewność, że narty nie wysuną się z mocowań w czasie jazdy, a tym samym nie zagrożą zdrowiu i życiu innych użytkowników dróg.

Przewóz nart samochodem

Odpowiednie zamocowanie nart do bagażnika samochodowego to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale także wymóg prawny, kontrolowany przez policję drogową. Na terenie państw Unii Europejskiej przepisy dotyczące transportowania tego typu bagażu są dość zróżnicowane, trzeba jednak pamiętać o tym, że sprzęt narciarski najlepiej jest przewozić w położeniu odwrotnym do kierunku jazdy, co zapewnia zmniejszenie oporu powietrza. W konsekwencji poszczególne mocowania i uchwyty nie rozluźniają się, a ponadto nie wytwarzają niepotrzebnego hałasu. Bez względu na to, do jakiego kraju wybieramy się na narty, sprzęt zamocowany na dachu nie powinien nigdy znajdować się poza obrysem samochodu oraz w jakikolwiek sposób utrudniać prowadzenie pojazdu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zbagatelizowanie przepisów dotyczących transportu dużego bagażu może poskutkować mandatem (dla przykładu w Austrii kierowca otrzymuje karę pieniężną wtedy, gdy przewozi sprzęt narciarski wewnątrz kabiny auta).

Praktyczne bagażniki dachowe

Spośród dostępnych na rynku bagażników samochodowych ułatwiających przewóz nart, warto przyjrzeć się modelom, takim jak:

  • boksy dachowe – proste w montażu i dopasowane do rozmiarów dachu konkretnego samochodu. Poszczególne modele różnią się od siebie masą oraz ładownością, dzięki czemu każdy klient może wybrać boks odpowiadający gabarytom przewożonych przedmiotów. Istotne jest to, aby tego typu bagażnik posiadał solidny spód, wzmocniony metalowymi szynami oraz centralny zamek ułatwiający szybkie otwieranie.
  • specjalne uchwyty narciarskie – zaliczane do bagażników zewnętrznych, mocowanych poprzez przyczepienie do relingów dachowych lub belek bazowych. Funkcjonalne uchwyty szczękowe (zawierające podstawę i ruchomą pokrywę) umożliwiają bezpieczny transport nawet 6 par nart, czy desek snowboardowych.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak prawidłowo przewozić narty podczas urlopu, postaw na zakup wygodnego bagażnika na narty. Dzięki trwałym, prostym w obsłudze boksom dachowym oraz wyprofilowanym uchwytom zyskasz pewność, że sprzęt narciarski będzie dobrze przymocowany i nie odepnie się w czasie jazdy. Właściwie zaplanowany przewóz nart samochodem sprawi, że z pewnością dotrzesz w góry bezpiecznie i bez problemów z bagażem.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe