strona główna 5 blog 5 Jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek na przyczepie?- Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek na przyczepie?- Poradnik dla początkujących

blog

Przyczepa to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia przemieszczanie elementów większych gabarytów. Jednakże transportowanie ładunku na przyczepie wymaga specjalnych umiejętności prowadzenia pojazdu, a w szczególności prawidłowego zabezpieczenia ładunku przez samą jazdą. W tym artykule dowiesz się zatem, jak dobrze zabezpieczyć przewożony towar, aby zapewnić mu bezpieczeństwo w trakcie podróży.

Rozmieszczenie obciążenia

W pierwszej kolejności istotne jest równomierne rozmieszczenie obciążenia na przyczepie. Co to oznacza? Oznacza to, że cięższe ładunki należy umieścić na samym środku przyczepy lub przed samą osią, a z kolei lżejsze mogą znaleźć się na bokach. Wszystko też zależy od rodzaju transportowanego ładunku – niekiedy równomierne rozmieszczenie bywa naprawdę trudne. Ważne jest jednak to, aby znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie. Równomierne rozmieszczenie ładunku zapewni bowiem prawidłowe obciążenie haka holowniczego. Jeżeli przeciążymy tył lub przód przyczepy, obciążenie haka może być zbyt małe, a tym samym w czasie jazdy tylne koła Twojego samochodu będą uniesione w górę. Przełoży się to nie tylko na gorszy komfort jazdy, ale może też zwiększyć ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Dlatego też stabilność oraz odpowiednie rozmieszczenie obciążenia jest tak istotne. 

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku

Jak natomiast odpowiednio zabezpieczyć sam ładunek? Przede wszystkim przydadzą Ci się pasy mocujące i taśmy zaciskowe. Będą one doskonałym rozwiązaniem do zabezpieczenia cięższych elementów. Podczas ich zakładania należy się jednak upewnić, że są one odpowiednio naprężone, ale nie przesadnie, aby nie uszkodzić ładunku. Dobrze zabezpieczony ładunek nie powinien przemieszczać się po przyczepie. Cenną wskazówką, o której warto też pamiętać, to fakt, iż zastosowane zabezpieczenie musi być w stanie wytrzymać co najmniej podwójną wagę ładunku. Natomiast na lżejsze ładunki nierzadko wystarczy jedynie siatka lub lina. Jednak w przypadku luzujących się materiałów warto skorzystać z odpowiedniego pokrycia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się drobnych elementów na drodze. Czasem może być także potrzebne dodatkowe podparcie, jeśli ładunek jest niestabilny, np. w postaci drewnianych klinów.  

Oznaczenie wystających elementów

Na sam koniec powinniśmy pamiętać o oznaczeniu ewentualnie wystających elementów z przyczepy. Jeżeli ładunek wystaje ponad 1 m za przyczepę, należy oznaczyć go flagą lub materiałem, a po zmroku widocznymi czerwonymi światłami. Z kolei ładunki wystające z przodu wymagają zastosowania białych świateł. Przed rozpoczęciem jazdy oraz w jej trakcie warto też upewniać się co do stanu zabezpieczeń. Podczas podróży pewne elementy mogą się bowiem poluzować lub przemieścić. 

Bezpieczeństwo transportu jest bardzo ważną kwestią podczas przemieszczania ładunku na przyczepie. Zastosowanie się do powyższych wskazówek nie tylko usprawni proces samego transportu, ale przede wszystkim pomoże uniknąć nieprzewidzianych niebezpieczeństw. Jednakże o odpowiednim załadunku powinny pamiętać nie tylko osoby początkujące, ale także te, które regularnie korzystają z przyczep transportowych.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe