Jak przezimować campera i przyczepę kempingową? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Jak przezimować campera i przyczepę kempingową?

Jak przezimować campera i przyczepę kempingową?

blog

Niektórzy zwiedzając świat muszą mieć zapewniony nocleg w hotelu o wysokim standardzie, podczas gdy innym wystarcza camper lub przyczepa campingowa. Sezon dla tych drugich dobiegł już końca – nadchodzące chłody oznaczają, że na najbliższe kilka miesięcy trzeba będzie odstawić mobilne domy w bezpieczne miejsca. Jak należy przygotować je do zimy?

Czystość i konserwacja pojazdu

Przed odstawieniem pojazdu do garażu lub innego miejsca, w którym będzie “zimował”, należy dokładnie go umyć specjalistycznymi preparatami. Ważne, by podczas spłukiwania zadbać o dokładne pozbycie się detergentu, który powinien być pozbawiony cytrusowych składników mogących wysuszyć gumowe uszczelki, a następnie dodatkowo zabezpieczyć lakier wozu poprzez nawoskowanie go. Niemniej ważne jest całkowite opróżnienie pojazdu – powinno się wyjąć z niego pościele, obrusy, dywaniki i wszystko, co w czasie zimy mogłoby zawilgotnieć i nie nadawać się do ponownego użytku. Ponadto należy uchylić drzwiczki lodówki czy szaf (które na zimę powinny być puste), zabezpieczyć pojazd przed gryzoniami oraz postawić w jego wnętrzu pochłaniacz wilgoci.

Przygotowanie instalacji

Jeśli nie ma możliwości, by co jakiś czas uruchamiać wóz, należy wyjąć z niego akumulator rozruchowy i pokładowy, co pozwoli uniknąć ich rozładowania. Kolejną ważną rzeczą jest opróżnienie wszystkich miejsc, w których znajduje się woda: spuszcza się ją z instalacji, którą dodatkowo warto przedmuchać sprężonym powietrzem, bojlera, toalety i wszelkich zbiorników. Nie wolno zapomnieć o wyjęciu z pojazdu butli gazowych czy gaśnicy. Po takim przygotowaniu wozu trzeba spuścić hamulec ręczny i zabezpieczyć koła drewnianymi klinami, a następnie napełnić zbiornik paliwa do maksimum. Jeśli jest się posiadaczem przyczepy kempingowej, to warto nasmarować zaczep kulowy i sprawdzić oraz zabezpieczyć urządzenie najazdowe.

Miejsce postoju

Najlepszym rozwiązaniem jest przezimowanie takiego pojazdu w garażu lub innym zadaszonym i osłoniętym od mrozu miejscu. Jeśli jednak nie ma się takiej możliwości można odstawić go na specjalne parkingi dla camperów i przyczep lub zostawić na własnej posesji. W takim przypadku należałoby zabezpieczyć pojazd specjalnym pokrowcem, który wykonany jest z oddychającego materiału – folie czy plandeki, które uniemożliwiają cyrkulację powietrza nie powinny stanowić zabezpieczenia dla wozu. Jeśli w czasie zimy występują intensywne opady śniegu, powinno się zrzucać warstwę gromadzącą się na pojeździe.

Przed przystąpieniem do wykonania czynności przygotowujących campera lub przyczepę campingową na zimowe dni, powinno się dokładnie skontrolować pojazd w celu wykrycia ewentualnych usterek. Jeśli te zostaną zlokalizowane nie zaleca się czekać z ich naprawą do wiosny. WIzyta w serwisie może być konieczna również wtedy, gdy odpowiednie przygotowanie wozu do zimy nie uchroni go przed usterkami związanymi z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Z reguły jednak zastosowanie powyższych czynności całkowicie eliminuje lub przynajmniej minimalizuje ewentualne usterki, pozwalając cieszyć się na wiosnę sprawnym camperem i przyczepą kempingową.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe