Zimowanie przyczepy kempingowej jest niczym innym jak jej odpowiednim przygotowaniem na nadchodzące zimowe miesiące, a tym samym niesprzyjające warunki pogodowe. Kiedy sezon urlopowy dobiega końca, a my w najbliższym czasie nie zamierzamy już wyruszać w dalszą trasę z naszym kamperem, warto dobrze zabezpieczyć pojazd, aby uniknąć problemów związanych np. z jego uszkodzeniem w wyniku niskich temperatur. Jak zatem prawidłowo przygotować przyczepę kempingową na zimę? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule!
Zimowanie przyczepy kempingowej: jak przygotować pojazd na czas zimy?
Zima to trudny okres dla każdej przyczepy kempingowej, przede wszystkim ze względu na chłód, ale także ewentualną obecność wilgoci. Przygotowanie pojazdu na tę część roku należy rozpocząć od gruntownego czyszczenia zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto upewnić się, że stosowane przez nas środki czyszczące nie są żrące, a tym samym pozostają neutralne dla powierzchni okien oraz uszczelek. Poza tym chemia nie powinna negatywnie wpływać na kondycję gleby – nie zawsze jest to jednak osiągalne, dlatego dobrym wyborem może być umycie przyczepy w profesjonalnej myjni. Pojazd w czasie czyszczenia najlepiej też ustawić pod kątem, aby woda osiadająca na dachu mogła swobodnie z niego spłynąć.
Jak dobrać odpowiedni pokrowiec ochronny?
W ogólnej mierze zaleca się, aby przyczepę kempingową na okres zimowy przechowywać w garażu lub pod specjalną wiatą. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, nie obędzie się bez zakupu odpowiedniego pokrowca ochronnego. Powinien on zapewniać efektywną cyrkulację powietrza oraz chronić pojazd przed wahaniami temperatury, opadami czy nawet uszkodzeniem karoserii. Zwykła plandeka nie zda tego egzaminu, dlatego wybór pokrowca staje się tak ważny.
Wietrzenie i wentylacja przyczepy kempingowej
W przygotowaniach przyczepy do zimowania nie bez znaczenia pozostaje jej efektywna wentylacja. Dlaczego jest ona tak istotna? Gdyż wraz z niską temperaturą przyczepie grozi nadmierna wilgotność, która ostatecznie może prowadzić do uszkodzenia niektórych elementów pojazdu. Pamiętajmy również, że wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, grzybów i bakterii. Na czas zimowania wszystkie szafki, a w tym lodówkę, warto pozostawić otwarte. Okna przyczepy także można ustawić na tryb wentylacji, aby zwiększyć przewiew wewnątrz kampera. Dodatkowym rozwiązaniem będzie prosty pochłaniacz wilgoci.
Ogrzewanie w przyczepie
Nikt nie powiedział, że wyjazd na kemping może mieć miejsce jedynie w sezonie wiosenno-letnim. Decydując się jednak na zimowe biwakowanie, nie należy zapominać o instalacji skutecznego systemu grzewczego. Do wyboru mamy tutaj ogrzewanie gazowe, elektryczne oraz dwufunkcyjne. Wszystkie najczęściej są montowane dyskretnie pod podłogą, co pozwala na stałe zachowanie ciepła we wnętrzu kampera. Skuteczne ogrzewanie zapobiegnie także zamarzaniu urządzeń wewnętrznych oraz zachowa ich wydajność. Jako AutoPaka specjalizujemy się w montażu systemów grzewczych – jeśli poszukujesz pewnego rozwiązania, możesz zdecydować się na ogrzewanie Alde lub Truma.
Zimowanie przyczepy kempingowej to kluczowy proces, który pozwala na jej bezpieczne przechowywanie i ochronę przed szkodliwymi skutkami zimowych warunków. Pamiętajmy o tym, aby pojazd nie tylko dokładnie wysprzątać oraz wyczyścić, ale także okryć ochronnym pokrowcem oraz ustawić w odpowiednim miejscu. W czasie zimy warto również regularnie zaglądać do przyczepy, a w przypadku opadów śniegu, starajmy się jak najszybciej uprzątnąć go z dachu.