strona główna 5 blog 5 Jak przygotować się do podróży camperem?

Jak przygotować się do podróży camperem?

blog

Coraz popularniejszym sposobem na oryginalne spędzenie wakacji, wbrew pozorom nie jest lot w egzotyczne kraje a podróż camperem. Samochód mieszkalny pozwala nawet na wielomiesięczne wyprawy, podczas których można łączyć odpoczynek w dogodnych, prawie domowych warunkach ze zwiedzaniem niesamowitych miejsc. Dla osób ceniących sobie długie trasy oraz możliwość swobodnego przemieszczania się camper jest idealnym rozwiązaniem.

Typowy camper swoją wielkością nie przekracza rozmiarów dostawczego auta. Obowiązują go przepisy takie same jak samochody osobiste, więc można go prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii B. Decydując się na pierwszą podróż camperem, najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie auta. Koszt wynajęcia uwarunkowany jest sezonem i rodzajem samochodu. Ekskluzywne campery zapewniające wyższy komfort jazdy, zwłaszcza latem i będą kosztować więcej. Cena za wynajem kształtuje się w przedziale od 250 do 1000 złotych za dobę. Poza sezonem można liczyć na zniżki rzędu 10 – 20 procent. Oprócz wynajmu należy przed wyjazdem uiścić opłatę za kaucję oraz wziąć pod uwagę koszty paliwa. Przy ekonomicznej jeździe auto średnio spala 8-11 litrów na 100 km.

Mając za sobą większe doświadczenie w objazdowej metodzie spędzania urlopu, czy też planując dłuższą podróż, lepszym pomysłem może okazać się kupno campera na własność. Ceny takiego auta zaczynają się od 10 tysięcy a ich górna granica nie jest określona. Najdroższe campery wyglądem w środku mogłyby konkurować z pięciogwiazdkowymi hotelami, a cena pojazdu pochodzącego prosto z salonu to wydatek rzędu 120 – 240 tysięcy. Wydając na zakup powyżej 20 tysięcy, można kupić używanego campera w bardzo dobrym stanie, który świetnie sprawdzi się podczas dalekich wojaży.

Podróżując domem na kółkach można pojechać gdzie tylko dusza zapragnie. Europa stwarza wiele możliwości odkrywania niesamowitych miejsc, praktycznie na swoim całym obszarze. Wyznaczając trasę przejazdu należy zaopatrzyć się w przewodniki i mapy, tak aby nie pominąć ciekawego miejsca po drodze.

Bardzo dobrze na turystyczne podróże camperami jest przygotowana Francja. Jest tam wiele miejsc biwakowych, specjalnie zorganizowanych dla takich pojazdów. Ich ceny w zależności od ilości podróżujących wahają się od kilku do kilkunastu euro. Podróżując po kraju koniecznie trzeba odwiedzić malowniczą Prowansję, słynne i tłoczne Lazurowe Wybrzeże oraz poczuć na własnej skórze surowy klimat Bretanii.

Innym fantastycznym krajem, przyjaznym camperowiczom są Włochy. Świetna infrastruktura pozwala na odkrywanie wybrzeży oraz nawet najbardziej odległych od cywilizacji górskich okolic. Obowiązkowo na liście do zobaczenia powinny znaleźć się miejsca takie jak Wenecja, Toskania czy Półwysep Sorrento.

Również w naszym kraju można odbyć ciekawą podróż camperem. Bieszczady, czy Mazury to idealne miejsca na rozbicie obozowiska pozwalające na urlop wśród natury. Będąc na północy Polski można skorzystać z promu i dostać się na równie popularne trasy camperów – Norwegię i Szwecję.

Komfort podróży w dalekie rejony zapewnia wyposażenie camperów. Z szeregiem wszystkich niezbędnych rzeczy, auta te w środku przypominają prawdziwy dom. Podstawowe wyposażenie campera to lodówka, zlewozmywak, kuchenka, miejsce do spania i siedzenia, toaleta oraz mała łazienka. Podróżowanie na kółkach w niczym nie musi różnić się od życia prowadzonego w domu. Domowy obiad bez problemu można przygotować w aneksie kuchennym, a w łóżkach można spać we własnej pościeli. Oprócz tego, klimatyzacja i ogrzewanie zapewniają dogodne warunki podczas każdej pogody.

Szczególny rodzaj turystyki, preferowany głównie przez mieszkańców Ameryki i Europy Zachodniej, coraz częściej wybierany jest także przez Polaków. Rodzinna podróż camperem to pomysł na spędzenie wakacji bliżej natury, bez utraty dogodnego noclegu. Zupełnie inny, niecodzienny rodzaj podróży sprawia, że wyprawa camperem może być przygodą życia.

Jeżeli jednak ta opcja nie okazała się przekonująca, alternatywą może być zakup lub wynajęcie przyczepy kempingowej. Cena za jej wypożyczenia, to nieco ponad 200 zł za dobę.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe