strona główna 5 blog 5 Jak ubezpieczyć przyczepę?

Jak ubezpieczyć przyczepę?

blog

Przyczepa, jak każdy pojazd musi zostać ubezpieczona. Jak powinniśmy się do tego zabrać? Dzisiaj omówimy wszystkie kroki załatwienia tej niewątpliwie bardzo istotnej formalności.

Ubezpieczenie przyczepy – o czym musimy pamiętać?

W świetle prawa nasza przyczepa uznawana jest jako pojazd bez silnika, który przystosowany jest do tego, aby być złączony z innym pojazdem, dlatego też zgodnie z obowiązującymi przepisami konieczne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC. Chociaż w trakcie drogi, kiedy nasza laweta jest podpięta pod auto wszelkie powstały szkody mogłyby zostać pokryte z polisy samochodu, jednak musimy brać pod uwagę jeszcze sytuacje, kiedy laweta stoi samodzielnie lub gdy odłączy się od ciągnącego ją sprzętu, i co tu należy podkreślić, przestanie się toczyć. Wtedy właśnie ewentualne straty, jakie wynikły będą pokryte z OC przyczepy. Co stanie się w takim razie, kiedy nie będziemy go mieli? Tutaj liczyć musimy się chociażby z dużą karą, jaka zostanie na nas nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a także będziemy zobowiązani do pokrycia wszelkich kosztów, jakie pojawią się w razie wystąpienia ewentualnego nieszczęścia, dlatego nie warto ryzykować – przygotujmy tylko odpowiednie dokumenty i ubezpieczmy właściwie naszą przyczepę.

Konieczne formalności

Zanim nasza przyczepa zostanie ubezpieczona obowiązkowo musi zostać zarejestrowana: to powinniśmy zrobić w wydziale komunikacji i koniecznie zabrać ze sobą należy umowę kupna-sprzedaży lub fakturę VAT, czyli dokument świadczący o tym, że dany pojazd został przez nas nabyty. Nie możemy zapominać również o karcie pojazdu czy wyciągu ze świadectwa homologacji. Kiedy już dopełnimy wszelkich formalności powinniśmy wybrać ubezpieczyciela, którego oferta wydaje nam się najkorzystniejsza w kwestii zakupu polisy OC czy też wszelkich dodatkowych opcji. Do wypełnienia formularzy ubezpieczeniowych potrzebne będą nam informacje, jakie powinniśmy znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Nie zapomnijmy także o naszym dowodzie osobistym.

Koszt ubezpieczenia przyczepy

Koszt ubezpieczenia przyczepy zazwyczaj oscyluje w granicach 40-150 złotych. Skąd taka duża rozbieżność? Brane są tutaj pod uwagę takie czynniki jak rok produkcji sprzętu, typ przyczepy, lecz również doświadczenie kierowcy, jego wiek oraz, co wielu może wydawać się dziwne, miejsce zamieszkania. W przypadku każdej agencji ubezpieczeniowej kwoty mogę się trochę od siebie różnić. Dodatkowo pamiętajmy, że zapłacić musimy również przy okazji wcześniej wspomnianej rejestracji sprzętu: tutaj jest to około 120 złotych i na wskazaną kwotę składa się między innymi opłata za tablice rejestracyjne, nalepkę legalizacyjne czy też za sam dowód.

Pamiętajmy, że przyczepa kwalifikowana jest jako pojazd, w związku z czym wykupienie odpowiedniej polisy OC będzie tutaj niezbędne. Jej brak wiązać może się z dużymi karami pieniężnymi, których przecież wolelibyśmy uniknąć.

Tagi:

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe