strona główna 5 blog 5 Jak wybrać odpowiednią przyczepę?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę?

blog

Wakacje, przeprowadzka, duże zakupy – na różne planowane i spontaniczne okazje przyda się ładowny samochód. Co jednak zrobić, gdy nie można sobie pozwolić na większe auto, pomimo dużych potrzeb? Dobrą alternatywą jest zakup przyczepy samochodowej, w poniższym artykule podpowiemy, jak wybrać najlepszą.

Zbadanie potrzeb

Przede wszystkim należy zastanowić się nad swoimi potrzebami. Czy konieczny będzie zakup dużej przyczepy? Jakie maksymalne obciążenie może mieć samochód, który się posiada? Warto także zastanowić się, do czego będzie potrzebna przyczepka – jeśli jedynie do sporadycznego użytku, można zainwestować w produkt z niższej półki cenowej. Gdy jednak przewiduje się, że przyczepa będzie regularnie eksploatowana, dobrze wybrać tę zrobioną z bardziej trwałych materiałów. Taki model musi także mieć amortyzatory oraz hamulce najazdowe. Można także zakupić przyczepę z plandeką, co pozwoli na przewożenie materiałów nawet podczas złych warunków pogodowych.

Warto także wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje przyczep: takie, które posiadają hamulec oraz te w niego niewyposażone. Pierwszy typ jest nieco droższy, ale gwarantuje większe bezpieczeństwo użytkowania. Konstrukcję hamulca najazdowego umieszcza się na specjalnym trzpieniu, nieco powyżej hamulca ręcznego.

Co na to prawo?

Regulacje prawne także stanowią bardzo istotny aspekt, o którym nie można zapominać. Do ciągnięcia przyczepy, zarówno lekkiej, jak i ciężkiej, wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B. Zwykle większość osób jest zainteresowanych zakupem przyczepy lekkiej, której masa całkowita wynosi nie więcej niż 750 kilogramów. Co istotne, nie musi być ona wyposażona w hamulec najazdowy. Można także zdecydować się na zakup przyczepy cięższej, której dopuszczalna masa całkowita wynosi ponad 750 kilogramów. Ten rodzaj produktu wymaga posiadania hamulca najazdowego, poza tym auto ciągnące musi być o 33% cięższe od przyczepy, aby mogło ją ciągnąć. Łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów w żadnym przypadku nie może przekroczyć 3500 kilogramów.

Warto pamiętać, że zakup przyczepy jest pewną inwestycją, dlatego dobrze jest zbadać swoje potrzeby oraz poznać kwestie prawne. Jednak komfort związany z możliwością przewożenia także większych bagaży jest tego wart.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe