Jak załadować i zabezpieczyć ładunek na przyczepie? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Jak załadować i zabezpieczyć ładunek na przyczepie?

Jak załadować i zabezpieczyć ładunek na przyczepie?

blog

Zamierzasz wybrać się na wakacje, a może po prostu planujesz przewieźć spory ładunek na swojej przyczepie? Nie wiesz jednak, jak go umieścić i prawidłowo zabezpieczyć? Skorzystaj z naszego poradnika.

Jak umieścić ładunek na przyczepie?

Przede wszystkim podczas umieszczania ładunku na przyczepie należy kierować się zasadami bezpieczeństwa. Jeśli jest on bardzo duży, najlepiej poproś do pomocy drugą osobę. Więcej ważące przedmioty umieszczaj na spodzie, a lżejsze – na górze. Postaraj się również równomiernie rozłożyć ciężar na całej przyczepie. W przypadku przewożenia motocykli czy quadów, warto skorzystać z najazdów, które znacząco ułatwią ich załadowanie.

Pasy, siatka czy plandeka?

Istnieją różne sposoby na zabezpieczenie towaru znajdującego się na przyczepie. Jednym z nich jest użycie specjalnych pasów mocujących, które unieruchamiają ładunek i zapobiegają jego przesuwaniu czy wypadnięciu. W przypadku odpadów ogrodowych czy drobniejszych przedmiotów, najlepiej jest ochronić je siatką lub plandeką.

Odpowiednie oznakowanie

Jeśli ładunek wystaje ponad 1 metr poza przyczepę, należy go oznaczyć flagą lub materiałem w widocznym kolorze (czerwonym bądź pomarańczowym), a po zapadnięciu zmroku musisz zadbać o jego oświetlenie, na przykład za pomocą lampy lub odblasku o białym kolorze.

Pamiętaj o przepisach

Musisz pamiętać o tym, że prawo jazdy kategorii B uprawnia Cię do kierowania zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Należy zatem uważać, żeby ładunek nie był zbyt ciężki. Poza tym nie może on również powodować przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę, naruszać stateczności pojazdu, ograniczać widoczności, utrudniać kierowania pojazdów, a także zasłaniać świateł czy tablic rejestracyjnych.

Odpowiednie załadowanie i zabezpieczenie ładunku na przyczepie zapewnia sprawny i bezpieczny transport, a także gwarantuje, że nie złamiesz przepisów i nie stworzysz zagrożenia na drodze.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe