strona główna 5 blog 5 Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze podczas deszczu?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze podczas deszczu?

blog

Jazda w deszczu, nawet doświadczonym kierowcom, może sprawiać pewien problem, szczególnie jeśli od dłuższego czasu panuje ulewa, a my musimy pozostawać w ciągłym skupieniu. Niestety, nadchodząca jesień nie rozpieszcza nas, jeśli chodzi o pogodę, dlatego warto jest się do niej w odpowiedni sposób przygotować!

Bezpieczeństwo na drodze w czasie deszczu

Przede wszystkim, jadąc podczas deszczu, musimy być cały czas mocno skupieni. Jest tak chociażby ze względu na fakt, że rozbijające się na szybie, krople w znaczący sposób ograniczają nasze pole widoczności, w związku z czym dużym problemem może być zauważenie obiektu, takiego jak, na przykład, jadący rower czy pieszy, szczególnie jeśli ten nie posiada żadnych elementów odblaskowych. Dlatego ważne jest, aby jechać z mniejszą prędkością niż zazwyczaj, ponieważ łatwiej będzie zapanować nam nad pojazdem. Dodatkowo, na mokrej i śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, a drastyczne próby zatrzymania pojazdu mogą się skończyć wpadnięciem w poślizg. W czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych, dobrze jest zachować dwa razy większy odstęp od pozostałych uczestników ruchu, niż przy słonecznej pogodzie. Pamiętajmy też o wyłączeniu tempomatu, który ogranicza nasz czas reakcji. Co jednak zrobić w momencie, kiedy do tego wszystkiego, zaczynają parować szyby? Jeśli mamy możliwość włączmy klimatyzację. Jeśli nie, najlepszym sposobem jest ciągłe dbanie o czystość szyb (zakurzone i brudne wolniej schną), a także pilnowania, aby by wewnątrz auta nie znajdowały się mokre przedmioty.

Zwiększenie przyczepności podczas deszczu

Jak wcześniej zostało wspomniane, pierwszą zasadą, o której trzeba pamiętać, w trakcie deszczu, jest zdjęcie nogi z gazu. Jadąc wolniej, będzie nam znacznie prościej zapanować nad pojazdem i nie dopuścić, aby wpadł on w poślizg, czego skutki mogą być często tragiczne. Ważne jest także, aby trzymać się jak najbliżej środka trasy, ponieważ często jezdnie budowane są pod lekkim kątem, w taki sposób, aby woda spływała do boku i tam też będzie jej zwyczajnie najwięcej. Sporym problemem, który pojawia się gdy podczas deszczu zwiększamy prędkość jest tak zwany aquaplaning, czyli moment , gdy nasze opony nie dotykają powierzchni drogi, ze względu na pojawiający się tam klin wodny, dlatego konieczne jest zadbanie o wielkość naszego bieżnika – powinien mieć jesienią minimum 3 milimetry wysokości.

Jak przygotować auto do jesieni?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas jazdy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie naszego auta do rozpoczynającego się sezonu jesiennego. Jak już wcześniej zostało wspomniane, powinniśmy dbać, aby szyba była czysta, a także wymienić nasze wycieraczki, jeśli nie robiliśmy tego w przeciągu ostatniego roku. Na uszczelki dobrze nanieść warstwę silikonu, po ich wcześniejszym wyczyszczeniu. Nie zapominajmy również o kontroli wszystkich reflektorów oraz wymienia żarówek, jeśli widzimy, że któraś słabiej świeci. Warto jest udać się do warsztatu, gdzie upewnimy się, że nasze hamulce są w pełni sprawne.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe